Pawlak: efektywne wykorzystywanie środków UE ważniejsze niż ryzyko błędów
Efektywne wykorzystywanie pieniędzy z Unii
Europejskiej jest ważniejsze niż unikanie błędów poprzez nadmierne
kontrole realizacji projektów - uważa wicepremier, minister
gospodarki Waldemar Pawlak.
_ Okazuje się, że w niektórych programach zupełnie nadmiarowo wprowadzono obowiązki np. dokumentowania realizacji projektów unijnych fakturami przed instytucją wdrażającą, a potem przed PARP-em _ - powiedział podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki wicepremier Pawlak.
_ A więc te faktury są czasami dwa albo trzy razy, a w niektórych przypadkach nawet pięć razy kontrolowane _ - dodał. Podkreślił, że resort gospodarki zmierza do uproszczenia procedur stosowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w zakresie dokumentowania realizacji projektów przez przedsiębiorców.
_ Wprawdzie jest argument ze strony Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, że dzięki temu nie popełniamy błędów, ale z drugiej strony trzeba brać pod uwagę pewne ryzyko i możliwość popełnienia nawet błędu, bo pieniądze są dzisiaj dużo bardziej potrzebne _ - uzasadnił Pawlak.
_ Nawet jeżeli w wyniku kontroli okaże się, że gdzieś popełniono błędy i trzeba będzie te pieniądze zwracać, to ważniejsze jest, żeby efektywnie wydatkować środki europejskie _ - podkreślił.
Jako przykład rozsądnego podejścia do kontroli wydatkowania pieniędzy z UE podał Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. _ Tam nie kontroluje się wszystkich beneficjentów. Dla dużych projektów jest pełna kontrola, dla średnich 20 proc., a dla małych na poziomie 10 proc. _ - wymienił.
Prognoza rządowa mówi o tegorocznych wydatkach z funduszy unijnych na lata 2007-2013 rzędu 16,8 mld zł. Całość puli na ten okres to ponad 67 mld euro. Na początku maja br. wydatki wyniosły 2,7 mld zł. Kwota ta wynika z wniosków o płatność, złożonych przez wnioskodawców.