Trwa ładowanie...
d1zqgk5
d1zqgk5

Pawlak i Nemyria chcą pogłębienia współpracy energetycznej

Wicepremierzy Polski i Ukrainy Waldemar Pawlak i Hryhorij Nemyria opowiedzieli się za pogłębieniem współpracy energetycznej między obu krajami.
Share
d1zqgk5

Wicepremierzy Polski i Ukrainy Waldemar Pawlak i Hryhorij Nemyria opowiedzieli się za pogłębieniem współpracy energetycznej między obu krajami.

Miałaby ona polegać na eksporcie nadwyżki ukraińskiej energii elektrycznej do Polski oraz udziale polskich firm w zwiększeniu wydobycia gazu ze złóż, którymi dysponuje Ukraina.

_ Ponieważ borykamy się z kryzysem, każdy z nas szuka sposobów na złagodzenie jego skutków. Dziś zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy z tym wspólnie walczyć _ - powiedział Nemyria po zakończeniu trzeciego posiedzenia ukraińsko-polskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej.

d1zqgk5

Według Pawlaka polskie firmy energetyczne, zainteresowane kupnem ukraińskiego prądu, mogą liczyć na rządowe poparcie w tej sprawie.

_ Rząd może pomóc w uruchomieniu infrastruktury przesyłowej dla tej energii oraz udostępnieniu urządzeń dla połączenia systemów energetycznych obu państw. Polska wspiera włączenie Ukrainy do systemu UTCE (Unia ds. Koordynacji Przesyłu Energii Elektrycznej, która koordynuje interesy operatorów krajów europejskich) _- oświadczył Pawlak.

_ Ukraina z radością odnotowuje popyt na nadwyżkę energetyczną, którą dysponujemy _ - dodał Nemyria.

Ukraiński wicepremier zachęcał także Polaków, by włączyli się w poszukiwania i wydobycie gazu ze złóż, które znajdują się w jego kraju. Jak podkreślił, Kijów dąży obecnie do zmniejszenia swej zależności od surowca, dostarczanego z Rosji.

d1zqgk5

_ Chcielibyśmy zwiększyć wydobycie gazu na Ukrainie i mamy nadzieję, że polski kapitał zechce się w to zaangażować _- oświadczył Nemyria.

Wicepremierzy Polski i Ukrainy ocenili po piątkowym spotkaniu w Kijowie, że udało się im osiągnąć postęp we wszystkich dziedzinach, które omawiali.

Prócz współpracy energetycznej na posiedzeniu komisji międzyrządowej poruszono sprawę przygotowań do finałów piłkarskich mistrzostw Europy - Euro 2012, działalności polskich inwestorów na Ukrainie i ukraińskich w Polsce, oraz kwestię wsparcia Warszawy dla europejskich ambicji Kijowa.

_ Ukraina traktuje Polskę jako największego i najbardziej solidnego partnera w Europie Środkowo-Wschodniej _ - mówił wicepremier Nemyria.

Jarosław Junko

d1zqgk5

Podziel się opinią

Share
d1zqgk5
d1zqgk5