Pawlak: zysk NBP, jeżeli będzie, powinien trafić do budżetu
Jeżeli Narodowy Bank Polski osiągnie zysk, to powinien on trafić do budżetu państwa, bo takie są rozwiązania prawne - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
_ Jeżeli zysk (NBP - PAP) będzie, to on w oczywisty sposób jest wpłacany do budżetu, a jeżeli zysku nie ma, to nie ma się o co kłócić. To jest sprawa techniczna. Ważne jest, żeby to wyliczenie zysku robić z dobrze pojętymi praktykami księgowości, a sądzę, że w tym zakresie NBP jest dość rzetelny _ - zaznaczył wicepremier. _ Takie są rozwiązania prawne - jeżeli zysk jest, to powinien on trafić do budżetu _ - dodał.
Na pytanie o dialog z rządem, o który apelował na poniedziałkowej konferencji prezes NBP Sławomir Skrzypek, Pawlak odpowiedział, że do takiego dialogu służy Komitet Stabilność Finansowej, na posiedzeniach którego spotykają się minister finansów, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i prezes NBP.
Zdaniem Pawlaka spotkanie Komitetu to dobra okazja do tego, żeby minister finansów i prezes NBP wyjaśnili sobie szczegóły tego, w jaki sposób tworzy się bilans NBP.
Prezes NBP Sławomir Skrzypek uważa, że Ministerstwu Finansów brakuje wiedzy na temat wyliczania zysków Narodowego Banku Polskiego. Ocenił też, że prognozowanie przez resort wyników za 2009 r. już w tej chwili jest nieuprawnione. Ministerstwo finansów stoi na stanowisku, że bank może w 2010 r. zasilić budżet kilkunastoma miliardami złotych z tegorocznych zysków.
Dyskusja o ewentualnym zysku NBP w 2009 r. zaczęła się dwa tygodnie temu, gdy premier Donald Tusk zapowiedział, po spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim, że rząd ma pakiet pomysłów, których realizacja pozwoli uniknąć podwyższania podatków w 2010 roku. Dodał, że chce również, aby ponad 10 mld zł z prognozowanego zysku NBP za 2009 rok trafiło do budżetu.
W odpowiedzi na to oświadczenie NBP poinformował, że w 2009 roku jego wynik finansowy wyniesie zero, więc w 2010 r. nie będzie mógł zasilić budżetu swoim zyskiem. Prezes banku centralnego zadeklarował, że NBP przeznaczy część zysku na wsparcie budżetu, "jeżeli będzie to możliwe i wynik finansowy banku będzie na odpowiednim poziomie".