Trwa ładowanie...

Piechociński: projekt budżetu jak najpóźniej; możliwa deflacja

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński uważa, że projekt budżetu państwa na przyszły rok powinien być złożony w maksymalnie późnym konstytucyjnym terminie - tak, by uwzględnić wpływ na naszą gospodarkę problemów w relacjach z Rosją.

Share
Piechociński: projekt budżetu jak najpóźniej; możliwa deflacja
Źródło: Wikipedia/lic. CC
d2cupns

- Złożymy w konstytucyjnym terminie wrześniowym projekt budżetu. W mojej ocenie ze względu na tą niepewność, nieprzewidywalność, powinien być złożony pod koniec września, a nie na początku - maksymalnie późno, po to, żeby był w oparciu o jak najbardziej realne (założenia). Powinien być ostrożny - powiedział na środowej konferencji prasowej Piechociński.

Wicepremier przewiduje, że w związku z kryzysem na Ukrainie, a także przez sankcje, polska gospodarka może się rozwijać o 0,6 pkt. proc. wolniej niż mówiły o tym prognozy.

Jego zdaniem embargo na polską żywność (nie tylko owoce, ale też wieprzowinę) spowoduje deflację w tym sektorze, która może przekształcić się w ogólną delację (niekorzystny dla gospodarki spadek cen - PAP).

- To, co dzieje się z żywnością, może spowodować, że Polska po raz pierwszy od dwudziestu kilku lat (...), a cały region po raz pierwszy w historii, będzie funkcjonował w warunkach deflacji - ocenił Piechociński.

Według wcześniejszych wypowiedzi wicepremiera w tym roku nasz eksport na Ukrainę może spaść o 40 proc., a do Rosji o 20 proc.

d2cupns

Podziel się opinią

Share
d2cupns
d2cupns