Trwa ładowanie...
obligacje

PKN Orlen emituje piątą serię obligacji detalicznych

PKN Orlen uruchomił piątą serię papierów dłużnych skierowanych do inwestorów indywidualnych na kwotę 200 mln zł. To część programu emisji obligacji, realizowanego przez płocki koncern od 2013 r. o łącznej wartości 1 mld zł.

Share
PKN Orlen emituje piątą serię obligacji detalicznych
Źródło: Materiały prasowe
d1cmqkj

PKN OrlenPKN Orlen (Zobacz notowania spółki ») poinformował we wtorek, że decyzja o emisji serii E obligacji "zapadła na podstawie analiz rynkowych, aktywności inwestorów na rynku Catalyst oraz dużej popularności, jaką cieszyły się poprzednie cztery serie obligacji" spółki.

Jak podał płocki koncern, zmienne oprocentowanie papierów dłużnych serii E oparte będzie o sumę sześciomiesięcznego WIBOR-u powiększonego o marżę w wysokości 1,3 proc., odsetki naliczane będą już od pierwszego dnia sprzedaży, a ich wypłata następować będzie co 6 miesięcy. Wykup nastąpi w terminie 4 lat. Obligacje serii E otrzymały od agencji Fitch Ratings podobny jak przy poprzednich emisjach rating krajowy A- (pol).

PKN OrlenPKN Orlen zapewnił, że "intencją spółki jest, aby seria E obligacji znalazła się niezwłocznie w obrocie na rynku Catalyst".

d1cmqkj

- Analiza czterech niezwykle udanych emisji naszych obligacji pokazuje, że mimo szerokiej oferty różnych programów oszczędzania skierowanych do inwestorów indywidualnych, ten rynek jest nadal niezwykle chłonny i wykazuje zapotrzebowanie na papiery dłużne emitowane przez solidnych, godnych zaufania partnerów - powiedział wiceprezes ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk.

Dodał, iż w przypadku gdy seria E obligacji spotka się z podobnym zainteresowaniem jak poprzednie emisje, to płocki koncern nie wyklucza "w najbliższym czasie sfinalizowania całego programu o wartości 1 mld zł".

W ramach rozpoczętego w maju 2013 r. programu emisji obligacji detalicznych, który ma wynieść do 1 mld zł, do listopada 2013 r. PKN OrlenPKN Orlen wyemitował cztery serie obligacji o wartości 700 mln zł - w trzech transzach po 200 mln zł i jednej za 100 mln zł.

W przypadku obligacji serii E termin rozpoczęcia zapisów to 2 kwietnia, a ich zakończenia 15 kwietnia. Termin przydziału został wyznaczony na 17 kwietnia, a przewidywany dzień emisji to 28 kwietnia. Przewidywany termin dopuszczenia obligacji do obrotu to 5 maja. Dniem wykupu będzie 2 kwietnia 2018 r.

d1cmqkj

Partnerami PKN OrlenPKN Orlen w ramach emisji wszystkich serii obligacji są m.in.: UniCredit CAIB Poland, Dom Maklerski PKO Banku Polskiego i Bank Pekao.

W styczniu tego roku Jędrzejczyk informował, że PKN OrlenPKN Orlen rozważa emisję euroobligacji, być może jeszcze w 2014 r. - Myślimy oczywiście o euroobligacjach, myślimy od bardzo wielu lat i czekamy tylko na dobry moment. Z jednej strony mamy rating i to jest impuls, który pozwoli nam na rynek euroobligacji wychodzić. Natomiast jest kwestia czasu - podkreślił wówczas wiceprezes płockiego koncernu.

Jędrzejczyk mówił wtedy, że z obserwacji płockiego koncernu wynika, iż rynek euroobligacji jest obecnie korzystny, a jednym z elementów strategii spółki jest dywersyfikacja finansowania. - Można się rzeczywiście zastanawiać, czy nie jest to już ten moment, kiedy powinniśmy wejść (na rynek euroobligacji - PAP). (...) Posiadając obligacje detaliczne, korporacyjne i do tego jeszcze euroobligacje, to da nam absolutnie ogromny komfort z punktu widzenia długoterminowego finansowania naszego budżetu. Także nie należy wykluczyć, że w 2014 r. wypuścimy euroobligacje - oświadczył wówczas Jędrzejczyk. Zaznaczył przy tym, że PKN OrlenPKN Orlen nie odczuwa presji wejścia na rynek euroobligacji, ponieważ ma w całości zapewnione finansowanie.

Zysku netto płockiego koncernu za 2013 r. wyniósł ponad 617 mln 684 tys. zł. Łączna wartość wszystkich zobowiązań spółki, zgodnie z ostatnim opublikowanym jednostkowym sprawozdaniem finansowym za 2013 r., wynosi 18 928 mln zł.

d1cmqkj

Podziel się opinią

Share
d1cmqkj
d1cmqkj