Trwa ładowanie...
d10kw98

PKP PLK i NCBR przeznaczą 50 mln zł na badania nad rozwiązaniami dla kolei

Warszawa, 22.10.2015 (ISBnews) - PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) zawarły z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) porozumienie o współpracy, w ramach której przeznaczą wspólnie 50 mln zł na realizację najlepszych projektów badawczo-rozwojowych w obszarze innowacyjnych systemów informatycznych, ograniczenia wpływu kolei na środowisko, sprawniejszego utrzymania i modernizacji infrastruktury oraz poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróżnych, podało NCBR.

Share
d10kw98

"Stawiamy na polską myśl techniczną. Na naszych uczelniach jest mnóstwo zdolnych i cenionych inżynierów - czas, żeby ich dobre pomysły trafiły na kolej. Po raz pierwszy uruchamiamy w Polsce tak duży program badawczy o wartości 50 mln zł, dotyczący wyłącznie infrastruktury kolejowej. Rozwiązania, wypracowane w ramach wspólnego przedsięwzięcia PLK i NCBR, zapewnią lepszą obsługę podróżnych oraz bezpieczniejszy i bardziej przyjazny środowisku naturalnemu transport. Program inicjujemy równocześnie z prowadzonym już największym w historii programem inwestycyjnym, w ramach którego, do 2023 zainwestujemy w polską kolej 67 mld zł" - powiedział prezes PKP PLK Andrzej Filip Wojciechowski, cytowany w komunikacie.

Opierająca się na modelu otwartej innowacji inicjatywa oznacza, że w konkursie propozycje projektów odpowiadających na potrzeby PKP PLK zgłaszać będą jednostki naukowe, uczelnie oraz firmy z branży kolejowej. Pierwszy konkurs zostanie ogłoszony w przyszłym roku. Wdrożenie opracowanych rozwiązań ruszy w 2017 roku, podano również.

W planach jest dofinansowanie projektów B+R, które pozwolą rozwiązać m.in. problemy związane z powstawaniem hałasu przy przewozach kolejowych. Projekty obejmują także kwestie związane z lepszym dostosowaniem do potrzeb podróżnych infrastruktury przystanków i stacji oraz zabezpieczeniem elementów wyposażenia. Spółka chce także pozyskać rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo w prowadzeniu ruchu pociągów i zoptymalizować proces utrzymania oraz modernizacji infrastruktury kolejowej.

To już piąte porozumienie z przedsiębiorstwem o ustanowienie wspólnego programu badawczego. Dotychczas Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zawarło podobną umowę z KGHM Miedź, Synthos, PGE oraz PKP Cargo.

(ISBnews)

d10kw98

Podziel się opinią

Share
d10kw98
d10kw98