Płacą fortunę, by ich dzieci dostały się na prestiżowe uczelnie. Klientów nie brakuje
Jest popyt na tzw. metrów, którzy pomagają uczniom dostać się na najbardziej prestiżowe uczelnie świata, jak Harvard, Yale czy Stanford. Najpopularniejszy nowojorski „pośrednik” bierze za swoje usługi nawet 750 tys. dol.
W największych amerykańskich miastach rośnie liczba firm, które pomagają uczniom dostać się na elitarne uczelnie. Najwięcej takich firm znajduje się w Nowym Jorku, a ich założycielami są absolwenci najlepszych szkół na świecie, czyli tzw. Ivy League. Do uniwersytetów Ivy League należą: Harvard, Penn, Columbia, Dartmouth, Yale, Cornel, Brown oraz Priceton.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chiński sprzęt groźny jak nigdy. Ekspert: ja nie kupuję
Mentor zamiast korepetytora
Na rynku działają firmy, które pomagają uczniom dostać się na elitarne uczelnie. Oferują klientom pomoc w nauce, wyborze zajęć pozalekcyjnych, a także w przygotowaniu życiorysów.
— Za pakiety all-inclusive trzeba u nas zapłacić sześciocyfrową kwotę. Wtedy jesteśmy w stanie pomóc dziecku w dostaniu się na najlepszą uczelnię, nawet zanim skończy jeszcze szkołę średnią. Szczerze mówiąc, jeśli nigdy nie znajdą pracy, ani nie pójdą na studia, to i tak będą żyć lepiej niż większość ludzi - mówi Bloombergowi Christopher Rim, Amerykanin chińskiego pochodzenia, założyciel firmy Commanded Education.
— Naszym zadaniem jest budowanie motywacji uczniów, którzy dysponują potężnymi zasobami finansowymi. Bo dla naszych klientów pieniądze nie grają roli — dodaje Rim.
750 tys. dol. i gwarancja przyjęcia na Harvard
Christopher Rim , który sam ukończył studia na Yale, obecnie specjalizuje się w przygotowywaniu uczniów do studiów już od siódmej klasy. Rim powiedział Bloombergowi, że rodzic ucznia z nowojorskiej Trinity School zaoferował mu 1,5 mln dol., jeśli zgodzi się nie pracować z żadnym z kolegów z klasy jego dziecka. Jednak Rim odmówił.
Według statystyk uczelni, co roku prawie 57 tys. uczniów z całego świata aplikuje na studia na Harvardzie. Spośród nich wybieranych jest nieco ponad tysiąc najlepszych aplikantów. W tym roku na Uniwersytet Harvarda dostała się Natalia Siwek, uczennica II LO w Poznaniu. Poznanianka to laureatka i finalistka 6 ogólnopolskich olimpiad, a także dwukrotna uczestniczka Licealnych Mistrzostw Świata Debat. Natalia prowadziła także własne projekty takie jak konferencja TEDx czy symulacje obrad ONZ-tu dla licealistów.