Trwa ładowanie...
staż
17-04-2013 11:55

Płacą nawet 4 tysiące zł na stażu

Jeszcze kilka lat temu staże i praktyki kojarzyły się tylko z sezonem letnim. Teraz nabory trwają praktycznie cały rok. Niektórzy pracodawcy szukają na staże również osoby doświadczone i wykwalifikowane. Ile można zarobić?

Płacą nawet 4 tysiące zł na stażu
d4bz9zn
d4bz9zn

Kto płaci za staż?

Pracodawcy zachwalają staże w swoich firmach jako niepowtarzalną szansę dla młodych ludzi. Każde ogłoszenie zachęca dobrze znanymi zwrotami w stylu „możliwość nauki i rozwoju w przyjaznym środowisku” czy „szansa zdobycia doświadczenia zawodowego”. O korzyściach finansowych w wielu przypadkach trudno jednak mówić. Wszystko zależy od miejsca, do którego się trafi.

Chociażby Polpharma S.A. oferuje studentom i absolwentom udział w letnim programie stażowym w dziale kontrolingu/CRM. Wynagrodzenie w tym przypadku wynosi 1500 zł brutto.

To całkiem dobre stawki jak na polskie realia. Warto jednak zwrócić uwagę, że dotyczą one pracy w dużych korporacjach. Pytani o swoje zarobki stażyści z mniejszych firm, w przeważającej większości wymieniają kwoty brutto nie przekraczające 1000 zł. Były pracownik jednej z trójmiejskiej agencji PR pierwszy miesiąc pracował bezpłatnie, a w drugim jego zarobki wyniosły 500 zł „na rękę”. Z kolei w w Warszawie pojawiały się stawki rzędu 400 - 800 zł. Coraz częściej wśród młodych ludzi pojawiają się opinię o degradacji staży. Jeden z absolwentów Uniwersytetu Gdańsku i były stażysta, tak ocenia problem:

- Staż stażowi nie jest równy. W teorii dają szansę pokazania się potencjalnemu pracodawcy, z drugiej stają się narzędziem do poszukiwania taniej siły roboczej w czasach kryzysu. Zwłaszcza widać to w wielu małych firmach, które staże oferują niemal „non stop” - co ok. 3 miesiące zmieniają pracownika do wykonywania nowych zadań – mówi anonimowo absolwent.

d4bz9zn

Podkreśla także, iż lepszą opcją dla młodego człowieka jest staż czy praktyka w dużej korporacji. - Z punktu widzenia stażysty, najbardziej atrakcyjna wydaje się praca w korporacji, gdzie zadania i mechanizmy szkolenia tworzone są przez zespoły ludzi. Dają możliwość sprawdzenia się w wielu działach firmy, poznania różnych aspektów jej działania, wewnętrznych mechanizmów panujących w korporacji. Pozwalają na wyrobienie sobie zdania na temat tego, co tak naprawdę chce się w życiu robić. Za stażem w dużej firmie, stoją realne możliwości, nie zaś przysłowiowe parzenie kawy i wykonywanie "spadów", czyli zadań na które nikt inny nie miał czasu – dodaje nasz rozmówca.

Gdzie na staż? Wybrane firmy

Staże także z urzędu pracy

Wysyłanie na staże to forma aktywizacji bezrobotnych, stosowana przez urzędy pracy. Dla firm jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż zyskuje ona kolejnego pracownika i nie ponosi kosztów związanych z jego zatrudnieniem.

d4bz9zn

Staż z urzędu pracy mogą podjąć tylko osoby spełniające określone w przepisach warunki:

• osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy wg miejsca zamieszkania,
• studenci do 25 roku życia – uczący się w trybie zaocznym lub wieczorowym,
• absolwenci do 27 roku życia, będący bez pracy w okresie do 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej,
• bezrobotni powyżej 50 lat,
• osoby, które są bezrobotne od co najmniej 12 miesięcy,
• kobiety, które po urodzeniu nie podjęły zatrudnienia,
• osoby, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych, doświadczenia zawodowego, wykształcenia,
• osoby, które nie pracowały dłużej niż 6 miesięcy,
• matki samotnie wychowujące dziecko do 18 roku życia,
• osoby bezrobotne, które po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęły zatrudnienia.

Proponowane przez urząd staże są płatne. Zatrudnionemu przysługuje stypendium wypłacane co miesiąc przez „pośredaniak”, a jego wysokości wynosi 913,70 zł brutto. Ponadto stażysta za każde przepracowane 30 dni otrzymuje 2 dni urlopu oraz zostają mu opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, rentowe czy emerytalne.

d4bz9zn

Staże trwają od 3 do 12 miesięcy. Jeśli zatrudniona osoba znajdzie w tym czasie lepszą ofertę pracy, może z niego zrezygnować i nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji. Firmy zainteresowane przyjmowaniem na staż, zgłaszają się do udziału w konkursach ogłoszonych przez PUP-y. Nie wszystkie z nich zyskują taką możliwość. O wyborze decydują określone w regulaminach kryteria m. in. okres trwania stażu, możliwość zatrudnienia stażysty na stałe po odbyciu stażu, oferowane stażystom możliwości rozwoju i pozyskania nowych umiejętności czy dotychczasowa współpraca firmy z urzędem pracy.

Unia pomoże młodym

Unia Europejska dostrzega wagę problemu bezrobocia ludzi młodych na terenie państw członkowskich. Według szacunków Komisji Europejskiej ponad 7,5 mln osób w wieku poniżej 25 lat nie jest w stanie zdobyć stałego zatrudnienia. Dlatego w planach jest dofinansowanie krajowych programów pomocowych ze środków Funduszu Spójności.

Obowiązkiem państw będzie zagwarantowanie absolwentom szkół i uczelni wyższych miejsca pracy lub możliwości odbycia praktyki zawodowej w ciągu czterech miesięcy od zakończenia nauki bądź zwolnienia z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Tego typu inicjatywy są już wdrażanie chociażby w Austrii i Holandii, a od niedawna także w Finlandii i Luksemburgu. Nowy pomysł zakłada skrócenie okresu, w którym urzędy pracy są zobowiązane zająć się młodym bezrobotnym - z sześciu do czterech miesięcy. W tym czasie pośredniak będzie musiał przedstawić ofertę pracy, stażu czy praktyki. Warto zaznaczyć, że w niektórych miejscach już teraz czynione są starania, aby młodych petentów skutecznie aktywizować w czasie krótszym niż ustawowe pół roku.

d4bz9zn

Ministerstwo pracy planuje wprowadzić te rozwiązania wraz z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia. Najpóźniej ma się to stać w 2015 roku. Obecnie resort oczekuje na określenie zasad finansowania nowego przedsięwzięcia ze środków unijnych.

Zarobki proponowane przez firmy biorące udział w programie Kariera 2013 (podajemy kwoty brutto):

Black Lion Fund S.A. - 1800 zł,
Pep Energy Partners S.A. - 1500 zł,
Polkomtel - 1500 zł,
Grupa PZU ok. - 2000 zł,
Kulczyk Holding - 1500-2500 zł.

Krzysztof Kołaski /JK/WP.PL

d4bz9zn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bz9zn