Po rekordowej serii rynek potrzebuje odpoczynku?

Z umiarkowanym optymizmem rozpoczęli inwestorzy w Warszawie poniedziałkową sesję.

08.03.2010 16:41

Napływ dobrego nastroju wywołany przez udane piątkowe sesje w USA jak również dzisiejsze wzrosty rynków azjatyckich pozwolił na dodatnie otwarcie rodzimych barometrów. Niestety niewielka aktywność strony popytowej, jak również obserwowane krótkoterminowe wykupienie rynku nie pozwoliły długo utrzymać wskaźników w dodatniej strefie. Efektem tego jeszcze przed południem WIG20 cofnął się poniżej poziomu piątkowego zamknięcia, co mogło być związane z publikacją nieco gorszych od oczekiwanych styczniowych danych o niemieckiej produkcji przemysłowej. Im bliżej rozpoczęcia handlu za oceanem tym indeksy niwelowały skutki cofnięcia, a sam finisz przyniósł zamknięcie WIG i WIG20 na dziennych maksimach, wyżej odpowiednio o 0,65 i 0,72 procent.

Niewielkie zmiany głównych indeksów to w głównej mierze efekt miało wyraźnych zmian kursów największych spółek, z których na wyeksponowanie zasługuje, co najwyżej relatywnie lepsza postawa PKNOrlen i Pekao, do których na zamknięciu dołączyła TPSA. Wyraźniej spadły kursy mniejszych GTC i PBG. Choć lepsze od rynkowych oczekiwań, to jakościowo nie do końca satysfakcjonujące wyniki kwartalne Getinu sprowokowały realizacje zysku i prawie dwuprocentowy spadek kursu, który już wcześniej pozytywnie zdyskontował ostatnie trzy miesiące minionego roku. Ciekawie zapowiada się rozwój wydarzeń w grupie spółek energetycznych w kontekście informacji o złożeniu w kwietniu prospektu emisyjnego przez Tauron i wejściu w marcu PGE do WIG20. Ta ostatnia spółka zanotowała piątą z rzędu zwyżkę kursu.
W gronie dużo mniejszych spółek, wyraźnie podwyższonym zainteresowaniem cieszyły się akcje City Interactive, którego akcje przy największych w historii obrotach zyskały ponad dwadzieścia pięć procent, w reakcji na zapowiedzi prezesa o planowanym wyraźnej poprawie przychodów w bieżącym roku. Umówione transakcje między instytucjami również znacząco podniosły wartość obrotów akcjami ABPL, a spółkę wyceniono najwyżej od prawie dwóch lat. Nie słabnie popyt na akcje Petrolinvestu, którego dobra passa pozwoliła odbić kursowi przez miesiąc o pięćdziesiąt procent, co sugeruje możliwość trwałego odwrócenia trendu. Pozytywne nastawienie analityków do Arctic Paper oraz m.in. zapowiedź dywidendy wyciągnęły wycenę papieru do nowego absolutnego maksimum ze sporym wsparciem obrotów.

Sesję trudno ocenić jako wnoszącą coś więcej do utrzymującego się pozytywnego obrazu rynku. Brak istotnych bodźców z zewnątrz spowodował, że swoim przebiegiem notowania raczej nużyły i nie przybliżyły nas do konkretniejszych wskazań, co do przyszłości. Powszechne przekonanie o nieuchronności spadku i potrzebie korekty, jak na razie dodaje sił rynkowym bykom.

Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)