Podaż górą

Ostatnia sesja tygodnia na rynku terminowym upłynęła w niedźwiedzich nastrojach. Grudniowa seria kontraktów rozpoczęła zmagania z poziomu 2 410 pkt, 3 pkt poniżej czwartkowego rozstrzygnięcia. Pierwsze godziny handlu nie zapowiadały późniejszych wydarzeń.

Podaż górą
Źródło zdjęć: © BM Banku BPH

Chociaż osiągnięcie pułapu 2 415 pkt oznaczało kres możliwości kupujących, to do południa również podaż nie wykazała specjalnej inicjatywy. Kwotowania zyskały na dynamice dopiero w drugiej części dnia. Coraz śmielsze poczynania sprzedających wsparł fatalny początek sesji na Wall Street, po którym nastąpiła całkowita kapitulacja popytu. Zgodne z oczekiwaniami dane z amerykańskiego rynku nieruchomości przeszły bez echa i podaż mogła już postawi kropkę na i kończąc dzień na sesyjnym minimum (2 375 pkt; -1,6%). Sesyjny wolumen obrotu ukształtował się na poziomie blisko 25 tys. kontraktów. LOP na koniec dnia spadł do poziomu 93 tys. pozycji, tj. o 2,7%.

Obraz
© Wykres indeksu FW20 (fot. BM Banku BPH)

Podażowa presja w końcówce tygodnia zdaje się być sygnałem końca przeszło dwutygodniowego okresu marazmu na warszawskim parkiecie. Po pierwsze, wyrysowany w obrazie graficznym sesji, relatywnie wysoki czarny korpus jest przesłanką kontynuacji niedźwiedzich pomruków. Po drugie, sprzedający naruszyli kluczowe wsparcie w postaci dolnego ograniczenia luki hossy z połowy września, które od pięciu tygodni broniło dorobku strony popytowej. Po wtóre, zachowanie rynku zostało potwierdzone wyraźnym spadkiem LOP-u. Tym samym, aktualny układ zdaje się faworyzować scenariusz pogłębienia ruchu w kierunku dolnego ograniczenia średnioterminowego kanału wzrostowego (okolice 2 320 pkt). Najbliższe wsparcie wyznacza aktualnie sierpniowy szczyt na pułapie 2 363 pkt. Wyznacznikiem powodzenia prób przejęcia inicjatywy przez kupujących będzie zdobycie okolic 2 293 pkt, tj. połowy ostatniego korpusu. Zachowanie szybkich oscylatorów wpisuje się w niedźwiedzi klimat na parkiecie. Dodatkowo, sygnał sprzedaży wygenerowało przecięcie
linii kierunkowych średnioterminowego oscylatora siły trendu, choć sam ADX przybiera niskie wartości, obrazując kruchość aktualnego trendu.

Biuro Maklerskie Banku BPH

indeksygiełdagpw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)