Trwa ładowanie...

Podróż służbowa a oddelegowanie - diety czy wynagrodzenie?

Prawidłowe rozróżnienie pomiędzy zagraniczną podróżą służbową a oddelegowaniem pracownika pociąga za sobą odmienne konsekwencje w zakresie uprawnień i obowiązków pracowniczych.

Podróż służbowa a oddelegowanie - diety czy wynagrodzenie?Źródło: thinkstock
dxbu475
dxbu475

O ile bowiem w przypadku podróży służbowej pracownikowi przysługują diety za czas podróży oraz inne świadczenia, o tyle w przypadku oddelegowania pracownik uprawniony jest zasadniczo tylko do wynagrodzenia za pracę. Podobnie zróżnicowane są konsekwencje w zakresie PIT i ustalenia podstawy wymiaru składek ZUS.

Pomimo doniosłości rozróżnienia obu sytuacji, przepisy prawa pracy nie zawierają definicji „podróży służbowej” oraz „oddelegowania”. Zgodnie z wypracowanym stanowiskiem sądów decydujące znaczenie ma właściwe określenie w umowie o pracę miejsca jej wykonywania. Niemniej jednak dokonując klasyfikacji charakteru wyjazdu pracownika należy mieć na uwadze całokształt okoliczności, w tym np. długość jego trwania jak również specyficzne regulacje mające zastosowanie do pracowników skierowanych do pracy poza granicami Unii Europejskiej.

dxbu475
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxbu475