Podwyżki prądu w Polsce nie będą aż tak drastyczne

Milionom Polaków sen z oczu spędzają prognozy dotyczące wzrostu cen prądu. Najczarniejsze przewidują, że w ciągu pięciu lat wzrosną one nawet o 100 proc. Tymczasem z danych, które udało udało nam się uzyskać od największych firm energetycznych w kraju, wynika, że podwyżki wyniosą niespełna 30 proc.

Obraz
© (fot. WP)

Milionom Polaków sen z oczu spędzają prognozy dotyczące wzrostu cen prądu. Najczarniejsze przewidują, że w ciągu pięciu lat wzrosną one nawet o 100 proc. Tymczasem z danych, które udało udało nam się uzyskać od największych firm energetycznych w kraju, wynika, że podwyżki wyniosą niespełna 30 proc.

Enea, Energa, Polska Grupa Energetyczna i Tauron na potęgę inwestują bowiem w modernizację starych i budowę nowych, bardziej ekologicznych siłowni po to, by obniżyć kary, jakie muszą płacić za dodatkową emisję dwutlenku węgla. W ciągu najbliższych czterech lat w Polsce powstaną trzy zupełnie nowe elektrownie, a pięć już istniejących zostanie gruntownie zmodernizowanych. Nowe siłownie będą emitowały do środowiska co najmniej o 30 proc. mniej dwutlenku węgla. Znacząco zmniejszą się więc kary, które firmy płaciły za zanieczyszczanie powietrza. Według prognoz miały one wynieść od 300 mln nów do 1,3 mld zł rocznie dla wszystkich elektrowni w Polsce.

|

Obraz
Obraz

Już w grudniu tego roku popłynie pierwszy prąd z nowego bloku Elektrowni Łagisza, należącej do grupy Tauron Polska Energia. Inwestycja kosztuje 500 mln euro. Dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym będzie on emitował o 25 proc. mniej CO2 niż najnowocześniejsze obecnie elektrownie w Polsce. Dzięki temu spółka nie będzie wydawać kilku, a nawet kilkunastu milionów złotych rocznie na dokupienie dodatkowych limitów dwutlenku węgla.

Również szwedzki koncern Vattenfall, udziałowiec Polskiej Grupy Energetycznej, chce wybudować elektrownię.
_ Bierzemy pod uwagę kilka lokalizacji. Na tym etapie nie mogę jednak ujawnić, jakich _- powiedział nam Łukasz Zimnoch z Vattenfall. Wiadomo, że nowa siłownia ma mieć moc od 800 do 1600 MW (prawie tyle, ile elektrownia w Opolu). Będzie ona miała pierwszą w Polsce instalację do skraplania i wtłaczania CO2 pod ziemię. Takie rozwiązania stosuje się m.in. w Niemczech.

Również na północy gdzie, ma powstać nowa superekologiczna elektrownia.
_ Niewykluczone, że wybudujemy ją w Gdańsku _- powiedział nam Mirosław Bieliński, prezes Energa SA. Jej moc ma sięgnąć 2000 MW. Energa zamierza także wybudować dwa nowe bloki, po 1000 MW każdy, w Ostrołęce. Pierwszy ma być oddany do użytku w 2015 r., drugi dziesięć lat później.

Z kolei Polska Grupa Energetyczna analizuje modernizację elektrowni w Turowie i Opolu.
_ Inwestycja nie będzie polegała na zwiększeniu mocy, ale na wymianie przestarzałych bloków na nowe, emitujące mniej dwutlenku węgla _- mówi Dominika Tuzinek-Szynkowska z PGE. Grupa zainteresowana jest także inwestycją w elektrownię atomową. Jednak żeby prąd z takiej elektrowni popłynął w 2020 r., już teraz trzeba zacząć wszelkie procedury związane z budową. Elektrownia jądrowa w ogóle nie emituje CO2.

Na początku lipca rząd przyjął rozporządzenie rozdzielające limity poziomu emisji CO2 między poszczególne branże przemysłu i energetykę. W energetyce te przydziały na lata 2008-2012 są o 11 proc. niższe od rzeczywistych emisji gazów cieplarnianych. Zdaniem ministra środowiska Macieja Nowickiego zmniejszenie limitów o tyle spowoduje wzrost cen energii o 4 proc. Zaznaczył też, że zmusi to energetykę do inwestycji w ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Inwestycje już się rozpoczęły.

POLSKA Gazeta Krakowska
Henryk Sadowski

emisjakosztywęgla

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)