Trwa ładowanie...
d1y1yes
Defence24
Moje finanse

Polacy dostaną najwyższe emerytury

Ciekawe wnioski przynoszą symulacje przygotowane przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych (IGTE), do których dotarła "Rzeczpospolita". Wynika z nich, że świadczenia pochodzące z polskiego II filara będą najwyższe w naszej części Europy. I to mimo wysokich - jak przekonują posłowie i nie tylko oni - opłat.
Share
Polacy dostaną najwyższe emerytury
Źródło: Jupiterimages
d1y1yes

Izba na bazie raportu firmy Allianz opisującego systemy emerytalne w Polsce, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Węgrzech, Litwie, Rumunii, Słowacji i Słowenii porównała opłaty i ich wpływ na wysokość oszczędności klienta funduszu emerytalnego po 30- oraz 40-letnim gromadzeniu pieniędzy.

Polecamy: » Aktualne notowania OFE » Prostsze podatki? Niższy ZUS? Sprawdź, jak to możliwe! » Najnowszy ranking OFE

d1y1yes

IGTE przeprowadziła hipotetyczne wyliczenia, które mają pokazać wpływ opłat na oszczędności pojedynczej osoby w ciągu 30 i 40 lat. Przyjęła, że miesięczna składka wynosi 100 zł, wynagrodzenia nominalnie rosną rocznie o 3,5 proc., a stopa zwrotu z inwestycji wynosi 5 proc. Z zestawienia wynika, że Polska wypada najlepiej. Oszczędzający w OFE za 30 lat będzie miał prawie 109 tys. zł, kolejny za nim, Słowak, ponad 107 tys., a Węgier ponad 104 tys.

Z kolei po 40 latach gromadzenia pieniędzy na starość Polak będzie miał w II filarze już prawie 215 tys., a Słowak o prawie 6 tys. zł mniej.

Więcej w Rzeczpospolitej"

d1y1yes

Podziel się opinią

Share
d1y1yes
d1y1yes