Południowy Koncern Węglowy zarobił ponad 70 mln zł

70,2 mln zł netto zarobił w ubiegłym roku Południowy Koncern Węglowy (PKW), należący do grupy energetycznej Tauron. To jedyna w Polsce górnicza spółka, należąca do energetyki.

Ubiegłoroczne wyniki spółki podali w poniedziałek przedstawiciele grupy Tauron.

Z danych wynika, że w 2008 r. spośród spółek wydobywających węgiel kamienny więcej od Południowego Koncernu Węglowego zarobiła tylko Jastrzębska Spółka Węglowa; wyniki Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego były znacznie gorsze.

Przychody koncernu wyniosły w zeszłym roku ok. 1 mld zł. W ubiegłym roku zakłady PKW wydobyły 5,6 mln ton węgla, wobec 4,6 mln ton rok wcześniej. W pozostałych spółkach węglowych w zeszłym roku nastąpił spadek wydobycia.

Magdalena Rusinek z Taurona przypomniała, że w tym roku kopalnie działające w ramach PKW obchodzą jubileusze działalności w strukturach energetyki. Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie (Śląskie) działa w ten sposób już od 10 lat, Zakład Górniczy Janina w Libiążu (Małopolska) od 5 lat.

Sobieski wszedł do grupy Południowego Koncernu Energetycznego (dziś grupa Tauron) w 1999 r., Janina w 2004 r. 1 lipca 2005 połączono je w Południowy Koncern Węglowy.

Ubiegłoroczne wydobycie PKW to ok. 5 proc. krajowej produkcji węgla. Firma ma ok. 20 proc. krajowych zasobów tego surowca. Żywotność Sobieskiego szacowana jest na 2064 rok, Janiny na 2061.

Tauron Polska Energia SA faktycznie działa od maja 2007 r., kiedy Skarb Państwa wniósł do spółki akcje: EnergiiPro, Enionu, Południowego Koncernu Energetycznego i Elektrowni Stalowa Wola. Tauron obejmuje 17 proc. powierzchni kraju. Spółka jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii.

Źródło artykułu:PAP
węgielkopalniakoncern

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)