Ponad 2,5 tys. zł od ZUS przez rok. Komu należą się pieniądze?

Co zrobić w sytuacji, gdy choroba trwa dłużej niż limit dni chorobowych? Jeżeli nadal nie jesteś zdolny do pracy, możesz złożyć wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Świadczenie rehabilitacyjne
Świadczenie rehabilitacyjne
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szyma�ski
oprac. NBU

Zdarza się, że choroba trwa tak długo, że wyczerpujemy limit dni, na które przysługuje zasiłek chorobowy. Przypominamy, że ten limit wynosi 182 dni. Jeśli natomiast niezdolność do pracy została wywołana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, to okres wynosi 270 dni.

Jeżeli po tym czasie nie wróciliśmy do pełni zdrowia, możemy złożyć wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

- Świadczenie rehabilitacyjne to zasiłek, który dostają osoby, które rokują do powrotu do pracy - wskazuje rzeczniczka dolnośląskiego oddziału ZUS Iwona Kowalska-Matis w rozmowie z TVP. - Jeśli ktoś choruje i chce wrócić do pracy, to po wyczerpaniu zasiłku chorobowego może złożyć wniosek do ZUS o przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego - dodaje.

Tylko od grudnia 2023 roku do lutego 2024 roku, ZUS wypłacił przeszło 100 tys. świadczeń rehabilitacyjnych, na łączną kwotę ponad pół miliona złotych. Przeciętna wysokość świadczenia wyniosła 2 692,17 - wskazują dane ZUS.

Jak otrzymać zasiłek?

Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, konieczne jest złożenie konkretnych wniosków:

  • wniosek o świadczenie rehabilitacyjne (formularz ZNp-7),
  • zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9), które wypełnia lekarz,
  • wywiad zawodowy z miejsca pracy (formularz OL-10). Nie jest konieczny, jeśli: niezdolność do pracy powstała po okresie ubezpieczenia, składasz wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego lub prowadzisz działalność pozarolniczą.

Po złożeniu wniosku lekarz orzecznik wzywa na badanie i to on podejmuje dalsze decyzje. Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane na okres przywrócenia zdolności do pracy, najdłużej na 12 miesięcy. Może ono być przyznane jednorazowo lub w częściach - wyjaśnia prawo.pl.

Jeżeli przyznany okres jest krótszy niż 12 miesięcy, a choroba nie ustępuje, można złożyć wniosek o kontynuację świadczenia.

Wysokość świadczenia wynosi:

  • 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy (90 dni),
  • 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres (czyli od 4 do 13 miesiąca),
  • 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli pobierasz świadczenie w czasie ciąży - w takim wypadku konieczne jest zaświadczenie lekarskie, potwierdzające ciążę.

Komu nie przysługuje?

Rzeczniczka ZUS przypomina, że świadczenie rehabilitacyjne nie dotyczy osób, które już nie będą pracowały, czyli takich jak emeryci czy renciści. O świadczenie nie mogą ubiegać się również osoby korzystające: z zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, urlopu dla poratowania zdrowia, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, ani nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Co ważne, osoba pobierająca świadczenie rehabilitacyjne nie może podejmować żadnej pracy zarobkowej - w przeciwnym razie zostanie pozbawiona prawa do świadczenia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)