Popołudniowa odsłona niezbyt udana dla byków - analiza futures na WIG20
W trakcie końcowej fazy wtorkowej sesji (to tak w ramach przypomnienia) doszło jak wiadomo do naruszenia respektowanej ostatnio zapory podażowej: 2452 – 2456 pkt. Głównym mankamentem tego wybicia był relatywnie niski wolumen obrotu na rynku kasowym. Przez cały wtorkowy handel na warszawskim rynku obowiązywał również trend boczny, co nie bardzo korespondowało z pro-wzrostowymi nastrojami dominującymi w Eurolandzie.
W trakcie końcowej fazy wtorkowej sesji (to tak w ramach przypomnienia) doszło jak wiadomo do naruszenia respektowanej ostatnio zapory podażowej: 2452 - 2456 pkt. Głównym mankamentem tego wybicia był relatywnie niski wolumen obrotu na rynku kasowym. Przez cały wtorkowy handel na warszawskim rynku obowiązywał również trend boczny, co nie bardzo korespondowało z pro-wzrostowymi nastrojami dominującymi w Eurolandzie.
Podsumowując, popyt zachowywał się raczej pasywnie, choć z drugiej strony podobną opinię można było także sformułować odnośnie działań inicjowanych przez obóz niedźwiedzi. Niewielką przewagę techniczną utrzymywała jednak storna popytowa.
[ Wykres FW20Z1420 - skala dzienna
]( http://finanse.wp.pl/isin,PL0GF0006239,notowania-podsumowanie.html )
Następstwem wtorkowego naruszenia strefy oporu była próba wyprowadzenia kolejnego ataku w porannej fazie wczorajszej odsłony. Niestety próba mało udana, gdyż już w rejonie eksponowanej przeze mnie strefy oporu: 2471 – 2474 pkt. (komentarze online) doszło do wzrostu presji podażowej. Pomimo pozytywnych nastrojów utrzymujących się na przykład w Niemczech, warszawski rynek stopniowo tracił korelację z Eurolandem. Co prawda nie można tutaj mówić, że mieliśmy do czynienia z silnym wzrostem presji podażowej, jednak nie taki scenariusz powinien realizować się na rynku w momencie pokonania stosunkowo istotnego oporu: 2452 – 2456 pkt.
Eksponuję znaczenie tej strefie, gdyż po raz kolejny okazała się wczoraj przydatna. Wspomniany impuls podażowy zainicjowany z rejonu węzła: 2471 – 2474 pkt. wytracił swój impet właśnie we wskazanym korytarzu cenowym. Obóz byków zdołał przeciwstawić się tutaj presji kreowanej ze strony niedźwiedzi i zainicjować ruch odreagowujący, ale ostatecznie kontrakty powróciły ponownie do analizowanego przedziału cenowego: 2452 – 2456 pkt.
W popołudniowej odsłonie doszło jednak do relatywnie silnego wzrostu presji podażowej. W efekcie wymieniony przedział wsparcia został zanegowany, co zgodnie z oczekiwaniami doprowadziło do konfrontacji w dość ciekawym rejonie cenowym, eksponowanym przeze mnie w opracowaniach online (mam na myśli pułap 2442 pkt. wytyczony na bazie zniesienia 23.6%, w rejonie którego przecinały się także dwie istotne linie).
Dokładnie we wskazanym rejonie impet ruchu spadkowego wyczerpał się, po czym bykom udało się w samej końcówce notowań zainicjować niewielki ruch odreagowujący. W niniejszym komentarzu chciałbym jednak przede wszystkim wyeksponować znaczenie węzła popytowego: 2435 – 2438 pkt. i kluczowej w ujęciu krótkoterminowym strefy wsparcia: 2412 – 2416 pkt. (posiadającej jak widać wzmocnienie w postaci Median Line).
Pierwszym negatywnym sygnałem, obrazującym pogłębiające się niezdecydowanie byków, byłoby trwałe przełamanie strefy: 2435 – 2438 pkt. Niewykluczone, że znalazłoby to swoje odzwierciedlenie w postaci kontynuacji ruchu korekcyjnego, z możliwością przetestowania wymienionego już przed momentem wsparcia: 2412 – 2416 pkt. Dopiero w przypadku nieudanej próby obrony wskazanej zapory popytowej Fibonacciego moglibyśmy mówić o realnym zagrożeniu negacji całego impulsu popytowego, kreowanego od 16. października. Już jednak w okolicy zakresu: 2435 – 2438 pkt. obóz byków powinien zacząć aktywnie przeciwstawiać się negatywnym tendencjom. Mamy tutaj bowiem do czynienia ze stosunkowo silnym wsparciem technicznym, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w postaci konkretnych i widocznych reakcji ze strony popytu. Obrona wsparcia wskazywałaby na utrzymywanie się pro-wzrostowych nastrojów, co koniec końców doprowadziłoby zapewne do realizacji bazowego scenariusza, czyli testu kolejnej, kluczowej strefy oporu: 2487 – 2492 pkt.
Na obecnym etapie wydarzeń trudno na razie mówić o jakichś konkretnych sygnałach technicznych zagrażających budowanemu przez popyt odreagowaniu. Niemniej przekaz jaki wynika z przebiegu ostatnich sesji jest bardzo niespójny, gdyż potwierdza spore niezdecydowanie obozu byków.
Paweł Danielewicz
Analityk techniczny, makler
DM BZ WBK