Trwa ładowanie...

Praca maszynisty w PKP Cargo. Wymagania nie są wygórowane

Nawet 1000 nowych maszynistów chce zatrudnić PKP Cargo. Druga co do wielkości firma w przewozach towarowych w Europie większość z nich sama będzie musiała przeszkolić. Zarobki? Nawet kilka tysięcy złotych.

Share
Praca maszynisty w PKP Cargo. Wymagania nie są wygórowane
Źródło: WP.PL, Fot: materiały prasowe
d2gq1i0

*Nawet 1000 nowych maszynistów chce zatrudnić PKP Cargo. Druga co do wielkości firma w przewozach towarowych w Europie większość z nich sama będzie musiała przeszkolić. Zarobki? Nawet 5 tys. zł. *

Jak podaje spółka, tylko w tym roku przyjęła do pracy 150 osób, które przechodzą właśnie przeszkolenie i już niedługo będą kierować lokomotywami przewoźnika. To efekt zmian w strukturze zatrudnienia. Starych pracowników odchodzących na emeryturę zastąpić mają młodzi. Już w zeszłym roku w ten sposób pracę znalazło 500 osób.

Kto może zostać maszynistą? Wymagania nie są wygórowane: minimum to średnie wykształcenie, niekaralność, brak kłopotów ze zdrowiem. Nie trzeba mieć ukończonych żadnych kursów czy szkół kolejowych. Zawodu nauczy na swój koszt PKP Cargo. I już w trakcie szkoleń będzie wypłacać wynagrodzenie. Cały proces szkolenia na maszynistę trwa niecałe dwa lata, przez ten okres dostaje 2 tys. zł brutto, czyli niecałe 1,5 zł na rękę.

d2gq1i0

- Dodatkowo kandydaci mają też zagwarantowane zatrudnienie po uzyskaniu pełnych uprawnień maszynisty - informuje Mirosław Kuk, rzecznik prasowy spółki.

PKP Cargo pilnie potrzebuje maszynistów, bo dynamicznie się rozwija. Na dodatek upadek szkolnictwa kolejowego w latach 90. sprawił, że dziś nie ma praktycznie nowych osób posiadających uprawnienia do kierowania lokomotywami.
- Cała kolej w Polsce musi zmierzyć się z problemem luki pokoleniowej w zawodzie maszynisty. Łącznie, w ciągu dwóch lat, chcemy przyjąć jeszcze ok. 1000 pracowników – mówi Adam Purwin, prezes PKP Cargo.

Na ile liczyć może maszynista? Spółka nie ujawnia dokładnych widełek. Nieoficjalnie mówi się, że średnia kwota to nawet 5 tys. zł brutto, czyli około 3,5 tys. zł na rękę. Więcej zarobić można biorąc więcej kursów albo obsługując te weekendowe czy świąteczne. Wszystko zależy też od stażu pracy. Są więc maszyniści, którzy zarabiają nawet 5-6 tys. zł na rękę.

W I kwartale 2015 roku największą liczbę kandydatów, 46 osób, zatrudniono w Zakładzie Wschodnim. Nieco mniej w Zakładzie Centralnym, 42 osoby. Dalej w kolejności znajdują się Zakłady: Południowy, Północy i Śląski. Rekrutacja będzie trwała przez cały 2015 rok. Program szkolenia kandydatów na maszynistów kosztuje spółkę około 21 mln zł rocznie.

Jednocześnie w PKP Cargo trwa program dobrowolnych zwolnień. Nie dotyczy on jednak maszynistów, a pracowników biurowych czy na przykład zakładów utrzymania infrastruktury kolejowej. Odprawy sięgają nawet 100 tys. zł.

d2gq1i0

Podziel się opinią

Share
d2gq1i0
d2gq1i0