Pracownicy Kauflandu mają dość. Domagają się podwyżek i organizują protest

W poniedziałek 21 listopada zostanie zorganizowana manifestacja przed polską centralą sieci Kaufland. Związkowcy z "Jedności Pracowniczej", którzy organizują protest, skarżą się, że "prawa pracownicze to obecnie fikcja, można je łamać i nawet państwo nie jest w stanie dopilnować ich przestrzegania". Wyliczają, jak przez inflację obniża się realna wartość ich pensji i domagają się podwyżek.

Pracownicy Kauflandu mają dość. Domagają się podwyżek i organizują protest
Pracownicy Kauflandu mają dość. Domagają się podwyżek i organizują protest
Źródło zdjęć: © money.pl | Rafał Parczewski
oprac. TOS

"Protest przeciwko drożyźnie i wyzyskowi" - pod takim hasłem Wolny Związek Zawodowy "Jedność Pracownicza" zorganizuje 21 listopada manifestację przed siedzibą Kauflandu we Wrocławiu. Akcja ma się zacząć w południe, potrwa około czterech godzin, w jej trakcie protestujący chcą też zablokować ruch na alei Armii Krajowej, która jest częścią drogi krajowej nr 94.

Chcą zarabiać więcej

"Utrzymanie gospodarstw domowych wzrosło od zeszłego roku o co najmniej 50 proc. Odwołane urlopy wypoczynkowe, dorabianie na drugim etacie, drożyzna i najwyższa od lat inflacja rujnuje nasze budżety!" - skarżą się na Facebooku związkowcy z "Jedności Pracowniczej" w Kauflandzie.

"Łamanie praw pracowniczych, wolności związkowych, wyśrubowane normy to nie tylko problem Kauflandu i Amazon! To się dzieje na większą skalę, nie możemy się temu bezczynnie przyglądać! Prawa pracownicze to obecnie fikcja, można je łamać i nawet państwo nie jest w stanie dopilnować ich przestrzegania. Wykorzystują to nie tylko międzynarodowe korporacje!" - dodają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Firmy planują podwyżki płac. "Wszystko wskazuje na to, że będą powszechne"

Portal dlahandlu.pl donosi, że pod apelem o podwyżkę o tysiąc złotych brutto miesięcznie podpisało się dotychczas około 1,2 tysiąca spośród ponad 15 tysięcy osób pracujących w spółce Kaufland Polska Markety. 21 listopada pod polską centralą Kauflandu mają pojawić się pracownicy, związkowcy, organizacje społeczne i przedstawiciele partii politycznych.

Serwis podaje, że związkowcy będą też chcieli zwrócić uwagę na łamanie praw pracowniczych w zakresie dyskryminacji płacowej młodych matek. Spór w tej sprawie trwa od dawna. Jak tłumaczył w maju portal money.pl, związkowcy twierdzą, że coroczne podwyżki wynagrodzeń w Kauflandzie omijają kobiety przebywające na takich urlopach.

Z kolei biuro prasowe sieci podkreślało, że większość postulatów podnoszonych przez WZZ "Jedność Pracownicza" jest realizowana w firmie, a pozostałe są przedmiotem rozmów na spotkaniach, na które byli też zapraszani przedstawiciele związku.

Odnośnie wysokości wynagrodzeń, firma wyliczała, że w marcu tego roku stawki wynagrodzenia wzrosły o 400 złotych brutto. Poza tym zatrudnieni otrzymują też m.in. nagrody okolicznościowe. Początkujący pracownicy Kauflandu, zatrudnieni na stanowisku kasjer-sprzedawca, na początku swojej kariery w firmie mogą liczyć na 4,5 tys. zł brutto pensji.

Inflacja drenuje portfele

Przypomnijmy, inflacja w październiku 2022 wyniosła 17,9 proc. w porównaniu z październikiem 2021 - wynika ze wstępnych danych GUS. Po raz kolejny najbardziej podrożały nośniki energii - o 41,7 proc. rok do roku. Żywność i napoje bezalkoholowe są droższe o 21,9 proc., a paliwa do prywatnych środków transportu - o 19,5 proc.

Źródło artykułu:WP Finanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (98)