Pracownik zadowolony jest bardziej wydajny

Na poziom satysfakcji pracowniczej wpływa bardzo wiele czynników. Dla jednych praca jest jedynie źródłem dochodu, dla innych sposobem na samorealizację

Pracownik zadowolony jest bardziej wydajny

Obraz

Na poziom satysfakcji pracowniczej wpływa bardzo wiele czynników. Dla jednych praca jest jedynie źródłem dochodu, dla innych sposobem na samorealizację i wykorzystanie własnych możliwości. Satysfakcja personelu przynosi firmie wymierne korzyści. Pracownik zadowolony ze swojej pracy jest bardziej wydajny, wykazuje większą lojalność i rzadziej myśli o zmianie stanowiska. Z tego względu pracodawcy powinni znać oczekiwania, którymi kierują się obecni oraz potencjalni pracownicy.

W pierwszej połowie lipca 2010 roku analitycy firmy Sedlak & Sedlak przeprowadzili badanie oczekiwań wobec pracodawców. Ankietę on-line wypełniło łącznie 1 187 internautów, reprezentujących różny profil demograficzno-społeczny. Zbadano rangę 24 czynników oceny firmy pogrupowanych w 6 obszarów: kariera i rozwój, stanowisko, wynagrodzenia i benefity, wizerunek firmy, warunki i środowisko pracy oraz zarządzanie.

src="http://i.wp.pl/a/f/jpeg/25331/oczekiwania_wobec_pracodawcy_440.jpeg"/>
Z badania wynika, że wysokie wynagrodzenie jest najważniejszym kryterium charakteryzującym idealnego pracodawcę. Spośród wszystkich czynników, materialny wymiar aktywności zawodowej uzyskał 15,5% wszystkich głosów. Chociaż wysokie zarobki wciąż są dla Polaków priorytetem, to nie mniej ważna (12,6%) okazuje się dobra atmosfera w miejscu zatrudnienia.

Oprócz zarobków i atmosfery ankietowani wskazywali również na inne wymagania odnoszące się do sfery zatrudnienia. 3. miejsce wśród najważniejszych czynników pożądanych w miejscu pracy zajęły kompetencje przełożonych (8,7%). Idealna praca to również taka, która daje „poczucie sensu wykonywanych zadań” (7,2%). Na 5. miejscu wśród najważniejszych czynników znalazła się oferowana przez pracodawcę możliwość podnoszenia kwalifikacji (7,1%).

Wyniki badania różnicują kryteria społeczno-zawodowe. Osoby studiujące częściej (16,2%) niż pozostali uczestnicy badania przyznawały, że atrakcyjna praca powinna przynosić wysokie dochody. Dla osób pracujących atrakcyjne wynagrodzenie było niemal tak samo ważne jak dla studentów. Różnica w ocenie tego czynnika wyniosła jedynie 0,8 punktu procentowego. Jedynie bezrobotni przyznali, że życzliwa atmosfera w firmie (15,7%) jest ważniejsza od dobrze płatnej posady (12,5%). Oczekiwania wobec pracodawcy pozostają zróżnicowane także pod względem płci. Chociaż trzy pierwsze czynniki (atrakcyjne wynagrodzenie, dobra atmosfera oraz kompetentni przełożeni) są tak samo ważne dla kobiet jak i mężczyzn, to w przypadku pozostałych kryteriów opinie są rozbieżne. Wśród pań na 4. miejscu znalazło się poczucie sensu wykonywanych zadań. Panowie z kolei uznali, że ważniejsze są możliwości awansu. Mężczyźni częściej niż kobiety kierują się również wizerunkiem firmy na rynku. Płeć piękna natomiast ceni w pracy „czytelność zadań i
obowiązków”.

To czego wymagamy od pracodawcy w dużej mierze zależy także od poziomu wykształcenia. Osoby po studiach częściej niż pozostali chciałyby mieć możliwość podejmowania samodzielnych decyzji. Chętniej wybrałyby również firmę, która oferuje możliwość indywidualnego ustalania godzin pracy. Z kolei osoby legitymujące się wykształceniem podstawowym, zawodowym lub średnim doceniają wsparcie, które może zaoferować im pracodawca.

Główną zmienną różnicującą oczekiwania wobec pracodawcy jest jednak staż pracy. Z biegiem lat na znaczeniu tracą kwestie związane z wynagrodzeniem oraz możliwością awansu. Rośnie natomiast znaczenie przełożonych i ich kompetencji. Większą rolę zaczyna odgrywać poczucie sensu wykonywanych zadań. Im dłuższy staż zawodowy, tym większa jest również potrzeba niezależności w miejscu pracy.

Jakie są nasze oczekiwania wobec pracodawców? Które dodatki do wynagrodzeń cieszą się największym zainteresowaniem pracowników? Czy oferowane przez firmę elastyczne formy zatrudnienia są ważniejsze od jej wizerunku na rynku? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w najnowszym raporcie firmy Sedlak & Sedlak „Oczekiwania wobec pracodawcy”.

Obraz

]( http://www.rynekpracy.pl/index.php/p.10 )

Źródło artykułu:rynekpracy.pl
zatrudnienierekrutacjapraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)