Prawie 10 tys. sztuk żywności w rękach służb. Pojawiły się wątpliwości
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) w Gdańsku nie zezwolił na wjazd bobu i hummusu z Jordanii. Łącznie zatrzymano prawie 10 tys. sztuk. Służby tłumaczą, co wzbudziło wątpliwości.
21.09.2024 11:09
"Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności" - informuje Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych we wpisie na Facebooku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bób i hummus z zakazem wjazdu do Polski
Tym razem wątpliwości polskich służb wzbudziły produkty pochodzące z Jordanii. W komunikacie czytamy, że oddział IJHARS w Gdańsku "wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski dwóch partii bobu po arabsku oraz hummusu z pastą sezamową w puszkach pn.: "Foul Modammas" w ilości 4800 sztuk oraz "Homos Tahina" również w ilości 4800 sztuk". Łącznie to prawie 10 tys. sztuk.
Powodem zatrzymania produktów był "brak oznakowania w języku polskim".
Przepisy w tym zakresie są bowiem jasne. W art. 48 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia w art. 48 czytamy, że żywność wprowadzona do obrotu na terenie Polski musi być oznakowana w języku polskim. Na opakowaniu mogą pojawić się inne języki, ale treść musi być jednakowa.
Skąd pochodzi zatrzymywana żywność?
Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych regularnie informuje o zatrzymanych produktach - to zarówno żywność, jak i napoje.
Z danych, które instytucja przekazała redakcji WP Finanse wynika, że od lipca do końca sierpnia 2024 r. wydano 36 decyzji (dla 39 partii) zakazujących wprowadzania do obrotu artykułów rolno-spożywczych oraz 2 protokoły niezgodności z normami handlowymi Unii Europejskiej dla świeżych owoców i warzyw (dla 3 partii).
Najwięcej decyzji dotyczyło produktów z Ukrainy (18). Na drugim miejscu uplasowała się Mołdawia (4), a na trzecim - Armenia (3). IJHARS podaje, że najczęściej kwestionowano owoce mrożone i zboża z Ukrainy (po 7 decyzji dla 7 partii).
Również w wyliczeniach dotyczących pierwszego półrocza 2024 r. to Ukraina jest niechlubnym rekordzistą. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. inspekcja wydała 167 decyzji zakazujących wprowadzenia do obrotu, a 124 z nich dotyczyły Ukrainy.