Trwa ładowanie...
d1d1j4d

Prezydent Litwy z wizytą w Polsce

Prezydent Litwy składa wizytę w Polsce. Dalia Gribauskaite spotka się w Warszawie z Lechem Kaczyńskim i Donaldem Tuskiem.
Share
d1d1j4d

Prezydent Litwy składa wizytę w Polsce. Dalia Grybauskaite spotka się w Warszawie z Lechem Kaczyńskim i Donaldem Tuskiem.

Przed Polską i Litwą, a szerzej, także Łotwą i Estonią stoją poważne wspólne wyzwania finansowe. We wrześniu Litwa ma przedstawić swoim partnerom w tych krajach nowy biznesplan budowy siłowni atomowej w miejscu zamykanej w Ignalinie.

Przed kilkoma tygodniami Dalia Grybauskaite poddała w wątpliwość możliwość wspólnej budowy tej siłowni, mimo iż było to planowane od dawna. Litwini wielokrotnie zarzucali Polakom niechęć do realizacji projektu. Dla Wilna jest to sprawa niezwykłej wagi: po zamknięciu Ignaliny Litwa będzie pod względem energetycznym całkowicie zależna od Rosji.

d1d1j4d

Jako była komisarz, Dalia Grybauskaite doskonale orientuje się w finansach Unii Europejskiej. Zdaniem Mariusza Handzlika z kancelarii prezydenta, zapewne ważnym tematem rozmów będzie więc finansowanie wspólnych projektów energetycznych z udziałem Brukseli, również współfinansowanie połączenia drogowego i kolejowego krajów bałtyckich, przez Polskę, z Europą Zachodnią.

Rozmowy będą także dotyczyć takich kwestii, jak reforma i poszerzenie Unii Europejskiej i współpraca w ramach NATO oraz problemów mniejszości narodowych.

d1d1j4d

Podziel się opinią

Share
d1d1j4d
d1d1j4d