Produkcja energii odnawialnej w Europie kwitnie
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Europie rozwija się z roku na rok. Sektor ten rozwija się najszybciej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) oraz Południowo-Wschodniej (SEE). Roczny wzrost liczby umów w tych rejonach to około 60 proc. - wynika z raportu DealWatch.
W 2007 roku wartość wszystkich jedenastu umów związanych z produkcją energii odnawialnej wyniosła około 67 mln euro . Tylko w pierwszych trzech trzech kwartałach tego roku liczba podpisanych umów wyniosła 43, a ich wartość to 363 mln euro. Mowa tutaj oczywiście tylko o krajach CEE oraz SEE.
Do tak szybkiego rozwoju energii odnawialnej przyczynia się dyrektywa Unii Europejskiej z 2009 roku, zakładająca iż 20 proc. energii konsumowanej w całej Unii Europejskiej w roku 2020 ma wynieść 20 proc.
Najwięcej umów podpisanych w latach 2007-2010 (do III kw.) dotyczyło elektrowni wiatrowych (53 proc.) oraz małych elektrowni wodnych (27 proc.). Projekty związane z pozyskiwaniem energii słonecznej stanowiły 12 proc. wszystkich umów. Pozostałe projekty to 8 proc.
Najwięcej projektów, dwadzieścia dziewięć, to projekty tureckie, co stanowiło 28 proc. wszystkich projektów w latach 2007-2010. Kolejne miejsca zajmowały: Rumunia (15 proc.), Polska (16 proc.), Czechy (13 proc.), Bułgaria (10 proc.) i Węgry (8 proc.). Projekty z reszty państw stanowiły 10 proc.
Polska jest drugim krajem (spośród państw CEE i SEE) zaraz po Turcji, zarówno pod względem liczby podpisywanych umów, jak i ich wartości. Największymi projektami od 2007 roku były trzy farmy wiatrowe (130 mln euro) oraz zakup przez EBOiR udziału mniejszościowego w Iberdrola Renewables Polska za 75 mln euro. Najbardziej przyszłościowym segmentem w naszym kraju są farmy wiatrowe i większa produkcja energii z biomasy.