Produkcja przemysłowa spadła więcej niż oczekiwano

Produkcja przemysłowa spadła w styczniu br. o 5,8% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym spadła o 14,9% wobec spadku o 4,4% w grudniu ub.r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w czwartkowym komunikacie.

Produkcja przemysłowa spadła więcej niż oczekiwano
Źródło zdjęć: © PAP

19.02.2009 | aktual.: 19.02.2009 17:08

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 12,7% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5% niższym w porównaniu z grudniem ub. roku " - czytamy w komunikacie GUS.

W całym 2008 r. tego roku wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 3,5%.

Produkcja budowlano-montażowa spadła w tym okresie o 62,1% m/m, ale zwiększyła się o 7,4% w ujęciu rocznym. W grudniu jej wzrost wyniósł 6,1% r/r.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w styczniu spadła o 12,6% r/r. Ich oczekiwania są dość rozbieżne i wahają się od -9,8% do -16,3%, przy średniej na poziomie -12,57%.

W stosunku do stycznia ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu, w tym największe w produkcji metali - o 40,1%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 36,3%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 20,9% oraz w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 19,7%. Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym wystąpił m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 13,2% oraz napojów - o 4,4%, podano także.

Ceny produkcji przemysłu wzrosły w I o 3,0% r/r, powyżej oczekiwań

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w styczniu br. wzrosły o 1,7% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyły się o 3,0%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w czwartkowym komunikacie. W grudniu ub.r. wzrosły o 2,6% r/r.

Ceny produkcji budowlano-montażowej spadły o 0,1% m/m, ale wzrosły o 2,4% w ujęciu rocznym. W grudniu zwiększyły się o 2,5% r/r.

Dziesięciu analityków ankietowanych przez agencję ISB szacowało poziom inflacji producentów (PPI) w grudniu na 2,3%. Ich oczekiwania zamykają się w szerokim przedziale od 1,6% do 2,7%, przy średniej na poziomie 2,33%. Według nich, styczeń nie przyniósł dużych niespodzianek - nadal spadają ceny surowców, ale na głębszy spadek cen produkcji nie pozwala silna deprecjacja złotego.

| Fatalne dane o produkcji Produkcja w styczniu obniżyła się aż o 14,9% rocznie, znacznie powyżej oczekiwań rynkowych (11,4%) i naszej prognozy (11,2%), co w zestawieniu z danymi o wymianie handlowej za grudzień potwierdza, iż skala spowolnienia w polskiej gospodarce jest znacznie większa niż oczekiwano do niedawna i odzwierciedla zależność koniunktury w Polsce od kondycji gospodarek Europy Zachodniej. Dane wpisują się jednak w nasze oczekiwania co do kolejnej sporej obniżki stóp – naszym zdaniem o 50 bp (przy czym kolejne 75 bp jest bardziej prawdopodobne niż 25 bp), gdyż uważamy, że większość w RPP będzie brała przede wszystkim pod uwagę perspektywy wzrostu gospodarczego i inflacji. Ceny producenta wzrosły o 3% R/R - powyżej naszej prognozy (2,7%) i konsensusu (2,2%), co ujawniło wpływ słabnącego złotego. Uważamy jednak, iż wpływ ten tylko częściowo przeniesie się na wskaźnik CPI. Dane miały negatywny wpływ na złotego, który po publikacji stracił 2 grosze w relacji do euro. Przemysław Kwiecień, główny
ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. |
| --- |

Źródło artykułu:ISBnews
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także