Trwa ładowanie...

Projekt budżetu: 15 mld zł przychodów z prywatyzacji w 2011 r.

15 mld zł mają wynieść przychody z prywatyzacji w 2011 roku - przewiduje projekt przyszłorocznego budżetu. Planowane wpływy prywatyzacyjne w latach 2010-2013 to ok. 55 mld zł, z czego 30 mld zł ma być osiągnięte od 2011 do 2013 r.

Projekt budżetu: 15 mld zł przychodów z prywatyzacji w 2011 r.Źródło: Jupiterimages
d1eyl4m

Wpływy netto z prywatyzacji, które mają trafić do budżetu w 2011 r., zaplanowano w wysokości 7,69 mld zł. Pozostałe środki w kwocie 7,31 mld zł mają być przeznaczone na fundusze celowe. Chodzi o Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców, Reprywatyzacji, Skarbu Państwa, Nauki i Technologii Polskiej oraz Rezerwy Demograficznej. Dochody z dywidend mają wynieść w przyszłym roku 3,3 mld zł.

"Skuteczne prowadzenie procesów prywatyzacji jest jedną z szans na utrzymanie wzrostu gospodarczego oraz poprawę konkurencyjności gospodarki. Prywatyzacja stwarza podstawę dla przyspieszenia rozwoju i modernizacji przedsiębiorstw, a tym samym całej gospodarki" - napisano w projekcie przyszłorocznego budżetu.

Podobnie jak w latach poprzednich, prywatyzacja spółek Skarbu Państwa w 2011 r. ma być prowadzona m.in. poprzez giełdę i w formie publicznych aukcji.

d1eyl4m

Dominującą część przychodów z prywatyzacji do 2013 r. mają stanowić wpływy ze sprzedaży akcji PZU i PKO BP, "do poziomu pozwalającego na zachowanie władztwa korporacyjnego". Minister skarbu planuje sprzedać także pakiet akcji Banku Polskiej Spółdzielczości.

Planowane projekty prywatyzacyjne w sektorze elektroenergetycznym mają uwzględniać potrzeby spółek związane z inwestycjami w energetykę jądrową. Kontynuowany będzie proces prywatyzacji elektrociepłowni oraz spółek ciepłowniczych. Resort planuje dalszą prywatyzację Lotosu.

W przypadku sektora chemicznego, MSP prowadzi prace dotyczące nowej strategii prywatyzacji dla pierwszej grupy chemicznej. Chodzi o spółki: Ciech, Zakłady Azotowe w Tarnowie Mościcach oraz Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Ministerstwo skarbu planuje w przyszłym roku prywatyzację Zakładów Chemicznych Rudniki oraz Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki Siarkopol w Grzybowie.

d1eyl4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eyl4m