Trwa ładowanie...
służby mundurowe
20-07-2012 14:24

Projekt MSW: służby mundurowe z 80 proc. zasiłkiem chorobowym

Żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej i służby więziennej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni - zakłada projekt MSW. Do tej pory ich zasiłek wynosił 100 proc. wynagrodzenia. Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

Projekt MSW: służby mundurowe z 80 proc. zasiłkiem chorobowymŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d1kta4m
d1kta4m

Resort przekazał w piątek projekt zmian do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Czeka na uwagi do 8 sierpnia - wynika z informacji na stronach internetowych MSW.

MSW w uzasadnieniu zmian podkreśla, że utrzymywanie zróżnicowania pomiędzy służbami mundurowymi a resztą pracowników, "wydaje się być nieuzasadnione nie tylko ze względów formalno-prawnych i społecznych, ale przede wszystkim z uwagi na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa państwa i obywateli".

Przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda powiedział, że związkowcy służb mundurowych są przeciwni takim zmianom bez kompleksowego rozwiązania wszystkich spraw wynikających ze specyfiki każdego rodzaju służby. Przypomniał, że funkcjonariusze i żołnierze m.in. nie są objęci innymi unormowaniami kodeksu pracy, np. nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia za służbę w niedziele czy święta.

Resort zakłada, że funkcjonariusze będą musieli uzyskać wystawiane zgodnie z ogólnymi przepisami zwolnienie lekarskie, które będzie podlegało kontroli lekarzy orzeczników ZUS - tak jak w cywilnym systemie. Chce też by za każdy dzień zwolnienia lekarskiego o 1/360 zmniejszało się dodatkowe uposażenie roczne czy nagroda roczna żołnierzy lub funkcjonariuszy. Choroba nie będzie miała jednak wpływu na obliczenie podstawy wymiaru emerytury czy renty. Sumy z 20-proc. zmniejszenia wynagrodzenia za chorobę będą przeznaczone na fundusz nagród i zapomóg, i będą przeznaczone dla osób, zastępujących chorych.

d1kta4m

100 proc. wynagrodzenia mieliby otrzymywać żołnierze i funkcjonariusze za nieobecność spowodowaną wypadkiem podczas służby, w drodze do lub ze służby; będącą skutkiem choroby zawodowej, choroby przypadającej w czasie ciąży oraz funkcjonariusze, którzy przechodzą badania lekarskie dla dawców komórek, tkanek i narządów. Pełne wynagrodzenie dostaną też ci, których niezdolność do służby powstała podczas misji i działań ratowniczych poza granicami RP, spowodowała ją inna osoba w wyniku popełnienia umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, albo choroba powstała podczas czynów o charakterze bohaterskim, np. ratowania czyjegoś życia.

W ustawie o policji MSW chce zmniejszyć też z 12 miesięcy do sześciu okres, po którym funkcjonariusze mogą zostać zwolnieni ze służby.

20-proc. ograniczenie wynagrodzeń oznaczałoby, według danych o zwolnieniach lekarskich z 2011 r., ok. 76 mln zł środków na nagrody w resorcie spraw wewnętrznych (policja, straż graniczna, straż pożarna i BOR)
, ok. 10 mln zł w resorcie sprawiedliwości (Służba Więzienna) oraz ok. 46 mln zł w resorcie obrony (żołnierze).

Jeśli po zmianach liczba zwolnień spadnie o połowę, kwoty będą o połowę mniejsze. Mniejsza liczba pozostających na zwolnieniu obniży też w konsekwencji liczbę nadgodzin wypracowywanych przez pozostałych funkcjonariuszy. Zmniejszy się też kwota ekwiwalentów wypłacanych za niewykorzystany urlop w momencie odejścia ze służby - zakłada MSW.

d1kta4m

Resort podkreśla, że głównym celem reformy jest zwiększenie liczby funkcjonariuszy, którzy będą obecni na służbie każdego dnia. "Więcej funkcjonariuszy codziennie wykonujących obowiązki służbowe przyczyni się do jeszcze większego poczucia bezpieczeństwa obywateli" - zaznaczyło MSW w komunikacie przekazanym PAP. "Reforma zakłada przybliżenie przepisów dotyczących formacji mundurowych do regulacji obowiązujących w systemie powszechnym, przy zachowaniu pewnych różnic wynikających ze specyfiki służby funkcjonariuszy i żołnierzy" - tłumaczy MSW.

Z uzasadnienia do projektu wynika, że jeden policjant chorował w 2010 r. średnio przez 24 dni, funkcjonariusz Straży Granicznej - 27 dni, CBA - 19 dni, w BOR - 17 dni, a żołnierz zawodowy - 17 dni. W 2010 r. łączna średnia miesięczna liczba dni zwolnień lekarskich w policji to ok. 192 tys., w Straży Granicznej ok. 36 tys., w Służbie Więziennej ok. 33 tys., w Państwowej Straży Pożarnej ok. 18 tys., w resorcie obrony ok. 134 tys.

MSW poinformowało w komunikacie, że przygotowało też założenia do zmian w systemie rentowym oraz funkcjonowania komisji lekarskich. Tak, jak w systemie powszechnym, zamiast trzech grup inwalidzkich obowiązywać będą dwie grupy - "niezdolny do służby" oraz "niezdolny do służby ze znacznym ograniczeniem możliwości zarobkowania".

d1kta4m

Osoby, które obecnie mają dożywotnią III grupę inwalidzką utrzymają przyznane im uprawnienia, a osoby z czasową III grupą inwalidzką będą mogły ją przedłużać. Wydawane orzeczenia będą bezterminowe lub czasowe na okres 3 lat. Nie zmienią się przepisy dotyczące renty rodzinnej w wypadku śmierci funkcjonariusza. Nowi emeryci nie będą mieć możliwości zwiększania emerytury z tytułu związku inwalidztwa ze służbą.

Zmieni się system komisji lekarskich - będzie dwu- a nie trzyinstancyjny. Centralna Komisja Lekarska będzie się składać z trzech lekarzy, którzy m.in. będą rozpatrywać odwołania od orzeczeń komisji wojewódzkich. W zmianach prawa proponowanych przez MSW są też m.in. definicje choroby oraz wypadku w związku z pełnieniem służby.

d1kta4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kta4m