Projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych do komisji

Projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, dotyczący opłat targowych przed głosowaniami w Sejmie jeszcze raz trafi do komisji finansów publicznych i samorządu terytorialnego. W drugim czytaniu w środę klub PiS zgłosił swoje poprawki do projektu.

Obecnie opłatą targową objęta jest sprzedaż dokonywana na targowiskach. Wyłączona z niej jest sprzedaż dokonywana w budynkach lub częściach budynków. Opłata może być pobierana na targowiskach pod dachem oraz halach używanych do targów, aukcji i wystaw.

Celem zmian zaproponowanych przez Senat było zrealizowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2009 r., gdyż ten kwestionował niejasność i nieokreśloność obecnych przepisów związanych ze sformułowaniem "targowiska pod dachem, czy hal używanych do targów aukcji i wystaw".

Posłowie z sejmowych komisji, którzy pracowali nad senackim projektem, chcą, by z opłaty targowej wyłączyć sprzedaż prowadzoną w budynkach.

Przeciw takiemu rozwiązaniu opowiada się PiS. W jego ocenie zapis, że opłata targowa nie jest pobierana w budynkach, nie obejmuje budowli. Spowoduje, to, że prowadzący działalność w takich budowlach będą musieli płacić zarówno podatek od nieruchomości, jak i opłatę targową - podkreślał Krzysztof Popiołek (PiS).

Zdaniem klubu taki zapis wprowadzi nierówność w handlu, bo daje uprzywilejowaną pozycję sieciom handlowym w stosunku do drobnych handlowców. Popiołek zaproponował w imieniu klubu zwolnienia z opłaty targowej dla sprzedaży w budynkach i budowlach.

Projekt zakłada też wykreślenie z ustawy zwolnienia z opłaty targowej opłacających podatek od nieruchomości targowiskowych. PiS jest przeciwny tej zmianie. - PiS nie może się godzić na takie pojmowanie "wolnego rynku" - oczywiście ten wolny rynek jest w cudzysłowie - mówił.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski mówił, że zakres zmian, jaki po wielu debatach zaproponowały połączone sejmowe komisje jest niezbędny do utrzymania porządku prawnego po orzeczeniu TK. Apelował o przyjęcie nowelizacji w kształcie zaproponowanym przez połączone komisje finansów i samorządu terytorialnego. - To pewien kompromis między dochodami gmin, a kosztami przedsiębiorców. Pamiętajmy, że znosimy opłatę targową w budynkach, w efekcie ekonomicznym jest to znaczna ulga dla przedsiębiorców - podkreślił Grabowski.

Projekt ma wejść w życie 19 czerwca. Do 18 czerwca Trybunał Konstytucyjny pozwolił, by obowiązywały zakwestionowane przepisy.

Źródło artykułu:PAP
targowiskopodatkiopłaty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)