Trwa ładowanie...
protest
18-11-2009 08:22

Protest pracowników punktów bukmacherskich przed Sejmem

Blisko 200 pracowników oraz właścicieli punktów bukmacherskich protestowało przed Sejmem w obronie miejsc pracy.

Protest pracowników punktów bukmacherskich przed Sejmem
dqn6o78
dqn6o78

Blisko 200 pracowników oraz właścicieli punktów bukmacherskich protestowało przed Sejmem w obronie miejsc pracy. Manifestacja miała związek z planowanym wprowadzeniem przez rząd nowych zasad regulujących hazard.

Nowe przepisy zawarte w przyjętym przez rząd w ubiegłym tygodniu projekcie ustawy o grach hazardowych przewidują wzrost stawek opodatkowania zakładów bukmacherskich z dotychczasowych 10 proc. do 50 proc. oraz zakaz gier na automatach do hazardu poza kasynami.

Zdaniem protestujących doprowadzi to do likwidacji branży, a w konsekwencji miejsc pracy.

- Projekt ustawy wzbudza sprzeciw przede wszystkim ze względu na zakładany w nim wzrost stawek opodatkowania zakładów bukmacherskich. Jest to rozwiązanie szkodliwe dla krajowej legalnej działalności bukmacherskiej, wprowadza niemożliwą do pokonania barierę podatkową, a jednocześnie utrwala patologię czyli istnienie nielegalnych zakładów internetowych, które nie odprowadzają podatku za swoją działalność - powiedział PAP członek Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich Zbigniew Juroszek.

dqn6o78

Dodał, że stowarzyszenie domaga się zmniejszenia zaproponowanych przez rząd stawek podatku: zamiast 50 proc. mogłoby to być maksymalnie 25 proc.

- Obłożenie nas winą za automaty - z którymi my nic nie mamy wspólnego - byłoby ogromnym nieporozumieniem - podkreślił Juroszek.

Konrad Łabudek z Zakładowej Organizacji Związków NSZZ "Solidarność" Pracowników Zakładów Sportowych powiedział, że wprowadzenie 50 proc. podatku doprowadzi do zwolnień 4,5 tys. pracowników, wśród których 90 proc. stanowią kobiety.

- Doprowadzi to również do przeniesienia legalnej działalności bukmacherskiej za granicę oraz całkowitą likwidacją wpływów do budżetu z tytułu zakładów bukmacherskich. Ustawa uderzy również w podmioty powiązane z zakładami wzajemnymi. Są to np. właściciele około 1,7 tys. najmowanych lokali czy kolejne 5 tys. osób lub firm świadczących usługi na rzecz bukmacherów - powiedział PAP Łabudek.

dqn6o78

W jego opinii działalność bukmacherska jest najlżejszą formą hazardu, gdzie osoby niepełnoletnie objęte są zakazem wstępu do punktów bukmacherskich, a reklama działalności jest niedozwolona. - Ta, bezsprzecznie najłagodniejsza forma legalnego hazardu, nie generuje ponadto problemów natury społecznej. Dlatego opodatkowanie jej najwyższą stawką, obowiązującą np. kasyna uznajemy za niesprawiedliwe i krzywdzące - podkreślił.

Protestujący petycję ze swoimi postulatami przekazali marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu.

dqn6o78
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqn6o78

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj