Przedsiębiorczość w Polsce: wcale nie jest tak różowo
W badaniach Eurobarometru Polska klasyfikowana jest na drugim miejscu pod względem przedsiębiorczości. W rzeczywistości 83% Polaków nie podejmuje żadnych działań przedsiębiorczych ani nie zamierza założyć własnej firmy - wynika z opublikowanego dziś badania MillwardBrown SMG/KRC, przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Polska Przedsiębiorcza.
Jeśli ktoś decyduje się na prowadzenie własnego interesu, to przede wszystkim dlatego, że stracił pracę najemną i nie widzi swoich szans na rynku - mówi Kuba Antoszewski z MillwardBrown SMG/KRC.
Do zakładania własnego biznesu zniechęcają Polaków wysokie podatki, nadmierna biurokracja i zbyt duża konkurencja - dodaje Antoszewski.
Z ankiety wynika, że 35% ankietowanych obawia się nieuczciwych kontrahentów i nadal pokutuje wśród nich stereotyp, że pierwszy milion trzeba ukraść.
Badania potwierdzają, że w Polsce nie ma klimatu do prowadzenia własnej działalności społecznej, za mały jest kapitał społeczny i za duży brak społecznego zaufania .
Mariusz Turski, wiceprezes Fundacji Polska Przedsiębiorcza podkreśla, że trzeba zmienić mentalność Polaków i przekonać ich, że uczciwy biznes jest realny.
Spośród absolwentów szkół wyższych jedynie 2% decyduje się otworzyć własny interes. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości chcą bardziej zachęcać młodych ludzi do podejmowania ryzyka i zakładania prywatnych firm.
Dziś istnieje już 36 takich inkubatorów i one się sprawdzają - mówi Grzegorz Święch, dyrektor generalny Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Akademickie inkubatory przedsiębiorczości przeznaczone są dla osób, które nie ukończyły 30 roku życia.
Działalnością gospodarczą zajmuje się w kraju zawodowo 5% Polaków.