Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 21 maja
...
21.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 21 maja
RZECZPOSPOLITA
Aleksander Gudzowaty czeka na ofertę od PGNiG i Gazpromu w sprawie odkupienia jego akcji Gas Tradingu. (s.B5)
Po dużych prywatyzacjach energetyki czas na górnictwo. KHW i JSW chcą przyspieszyć z prywatyzacją, ale związkowcy, głównie z JSW, na razie nie chcą o tym słyszeć. (s.B9)
GAZETA WYBORCZA
Według instytucji finansowych przygotowujących ofertę publiczną Tauronu, wycena waha się od 11 do 15,2 mld zł. (s.31)
PARKIET
31 maja lub 1 czerwca powinien zostać opublikowany prospekt Tauronu. Z informacji "Parkietu" wynika, że zapisy będą przyjmowane na taką liczbę akcji, która dzieli się przez dziewięć. Tauron przygotowuje się do scalenia swoich walorów właśnie w proporcji 9:1. Proces raczej nie zakończy się przed dniem debiutu. (s.1,3)
Powódź zmusiła przedsiębiorstwa do przerwania niektórych prac. Na utrudnienia narzekają chociażby Budimex, Hydrubudowa Polska i Polimex-Mostostal. (s.4)
Lubawa przejmie Mirandę i Efekt System. We wtorek ma dojść do podpisania listu intencyjnego w tej sprawie - wynika z informacji "Parkietu". Cała operacja ma zostać sfinalizowana do listopada tego roku. (s.5)
Astarta chce uczestniczyć w konsolidacji rynku ukraińskich producentów cukru. Jest zainteresowana zarówno przejmowaniem małych , jak i większych graczy. Możliwe, że do akwizycji dojdzie jeszcze w tym roku. Nie wyklucza emisji akcji, gdyby znalazły się atrakcyjne cele dla inwestycji. (s.6)
PULS BIZNESU
Kopalnie są przewagą Tauronu. Dzięki dywersyfikacji przychodów spółka może rosnąć, nawet jeśli rynek będzie stał. (s.4)
300 zagranicznych instytucji i wszystkie polskie chciały kupić PZU. Żaden nie ma więcej niż 2 proc. akcji spółki. (s.5)
Wittchen, producent ekskluzywnej galanterii skórzanej, planuje wstępnie, że wiosną 2011 roku wejdzie na warszawską giełdę. Na sfinansowanie planów rozwojowych potrzebuje 50-80 mln zł. Firma chce mieć w portfelu markę popularną. Prowadzone są wstępne rozmowy o akwizycji w kraju. Jednym z wariantów jest też zbudowanie drugiej własnej sieci. Z kolei z marką luksusową chce szerzej wyjść na rynki zagraniczne, szczególnie wschodni. Wittchen ma tam kilkadziesiąt placówek, ale głównie partnerskich. Nie jest zadowolony z ich wyników, więc teraz położy nacisk na formułę markowych lokali, opartych na własnym know-how. (s.6)
Nie udało się przejąć gotowego biznesu, zatem Getin Noble buduje go na własną rękę. Bank rozbudowuje departament klienta firmowego i w całym kraju rekrutuje ludzi. W każdym oddziale, gdzie to będzie możliwe, zainstaluje ludzi, którzy będą się zajmować obsługą klientów biznesowych. Do końca tego roku sekcje korporacyjne mają powstać w stu placówkach. (s.9)
Police czekają zmiany we wszystkich sferach działalności. Dziś zarząd poinformuje związki zawodowe o wypowiedzeniu układu zbiorowego. W spółce nie powinno dojść do zwolnień grupowych. "Trzeba jednak dostosować zatrudnienie do wielkości produkcji. Znajdziemy sposób, by zagospodarować nadwyżkę zatrudnionych, bo w regionie o pracę jest trudno" - powiedział Zygmunt Kwiatkowski, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Polic. Jednym z elementów restrukturyzacji firmy będzie przekształcenie spółek usługowych w pracownicze. Będą też zmiany w systemie wynagrodzeń. Można się również spodziewać zmian w zarządzie. Police mogą podpisać kontrakt z firmą ze Wschodu, która zlecałaby spółce produkcję nawozów wieloskładnikowych, co pozwoli firmie przetrwać poza sezonem. (s.12)
DZIENNIK
Gazprom zapowiedział, że może przystąpić do budowy zapowiadanej od lat drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Stawia jednak warunek - zużycie gazu w Polsce musiałoby wzrosnąć niemal dwukrotnie. (s.A10)
Jeszcze w tym roku ruszy nowy parkiet dla niewielkich spółek sprzedawanych przez skarb państwa. Prace nad projektem trwają. Ich efekty zobaczymy prawdopodobnie jesienią. (s.A12)
POLSKA
W maju banki mocno obniżyły cenę kredytów. Dziś przeciętna marża to między 1,9 a 2,5 proc. (s.8) (PAP)
morb/