Trwa ładowanie...
d3eajpy

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 28 stycznia

...

Share
d3eajpy

28.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 28 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Węgiel kamienny dla odbiorców indywidualnych kosztuje nawet 1000 zł za tonę. 2 mln Polaków zużywa rocznie 11 mln ton tego surowca do ogrzewania mieszkań. W tym roku odbiorcy zapłacą za węgiel średnio o 10 - 20 proc. więcej niż w ubiegłym, w zależności od regionu. Dla pośredników w sprzedaży węgla może to być zima stulecia pod względem zysków (s.B1)

d3eajpy

Przemysł w 2010 r. płacił lepiej niż budownictwo. Biedniejsze regiony zmniejszają płacowy dystans. Najwyższe podwyżki były w Łódzkiem i na Lubelszczyźnie. Śląsk i Mazowsze to znów liderzy płac, w przemyśle zarabia się tam ponad 4 tys. zł. W budownictwie najwyższe płace są na Mazowszu, Dolnym Śląsku i Podlasiu. (s.B2,3)

Nasilenie konfliktu w Egipcie odbije się niekorzystnie na kondycji polskiej branży turystycznej.(s.B4)

Rusza procedura konkursowa na nowy zarząd PKO BP. 1 lutego opublikowane zostanie ogłoszenie o konkursie na stanowisko prezesa banku. Jednocześnie zostanie ogłoszony konkurs na wiceprezesów i pozostałych członków zarządu. (s.B4)

Strata PKP Intercity za 2010 rok wynosi 150 mln zł. Zaplanowana na ten rok prywatyzacja znowu się opóźnia. (s. B6)

d3eajpy

Żerańska FSO zaczęła negocjacje z azjatyckim producentem aut. (s. B7)

PARKIET

Fundusze emerytalne w ostatnich dwóch latach były dość istotnym kupującym akcje i obligacje korporacyjne. Cięcie składek do OFE spowoduje, że oferty będą trudniejsze. (s.2-3)

Rządowy plan obniżenia składek przekazywanych do OFE odbije się na rentowności towarzystw emerytalnych. (s.9)

d3eajpy

Liczba firm, które w 2010 roku finansowały się emisją akcji lub obligacji wzrosła prawie trzykrotnie. Spółki pozyskały 10 mld zł. (s.2-3)

GAZETA WYBORCZA

Jeśli krytyczne spojrzenie na polskie finanse publiczne będzie się utrwalało w naszym otoczeniu, to musi się to odbić na zachowaniu inwetsorów zagranicznych. Na przykład złoty może słabnąć, a nie umacniać się - mówi "GW" prof. Witold Koziński, wiceprezes NBP.

W 2001 roku po raz pierwszy od początku dekady eksport autobusów z Polski nie zwiększył się, a spadł o jedną szóstą. (s.26)

d3eajpy

PULS BIZNESU

Zmiana systemu opłat za przesył ucieszy dużych odbiorców. Nowe rozporządzenie taryfowe otworzy rynek dla rywali PGNiG. Potrzeba tylko więcej błękitnego paliwa. (s.4-5)

CP Energia i KRI łączą siły, by przygotować się do walki o rynek, który wkrótce czeka liberalizacja. Na polskim rynku gazu powstaje gazowy gracz numer dwa. (s.4)

Warta odbiła od dna i przechodzi do ataku. Jarosław Parkot, prezes Warty, chce odzyskać 10 proc. rynku. Stawia na składkę regularną i polisy medyczne. (s. 6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W tym roku piwo stanieje. Browary dają dyskontom swoje marki na wyłączność. Te naciskają na producentów, by obniżali ceny. Analitycy spodziewają się obniżek cen piwa o minimum 5 proc. (s. A4)(PAP)

pel/

d3eajpy

Podziel się opinią

Share
d3eajpy
d3eajpy