Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 3 sierpnia

...

03.08.2012 | aktual.: 03.08.2012 08:08

03.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 3 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Euro 2012 pomogło cyfrowej telewizji. Już ok. 15 proc. gospodarstw domowych odbiera w Polsce cyfrową naziemną telewizję. (s. B1)

Oczekiwania, że banki centralne wyciągną światową gospodarkę z kryzysu, rosną. RPP może pójść w ślady EBC. (s. B2-3)

Firmy nie chcą płacić kar. Do UOKiK zgłasza się rekordowo dużo firm uczestniczących w zmowach cenowych. (s. B4)

PARKIET

W sierpniu i we wrześniu spółki wypłacą 13 mld zł dywidendy. Dywidendowa hossa może ożywić parkiet. (s. 01, 02-3)

Rynek jest dość trudny, ale cały czas udaje nam się utrzymywać sprzedaż mieszkań na poziomie ponad 100 lokali miesięcznie - mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development. (s. 05)

Ten rok ma być zdecydowanie lepszy dla Rainbow Tours - mówi prezes Grzegorz Baszczyński. (s. 05)

PKM Duda coraz bliżej przejęcia. Spółka zdecydowała, by nie rozmawiać z inwestorami finansowymi o objęciu jej akcji. Rozważa bezpośrednią emisję dla właścicieli przejmowanej firmy. (s. 06)

GAZETA WYBORCZA

Polskie podatki nie duszą tak mocno. Po opłaceniu składek na ubezpieczenia społeczne i podatku od dochodów osobistych polskiemu podatnikowi zostaje w kieszeni przeciętnie 75 proc. pensji brutto. To niemal dokładnie tyle, ile wynosi średnia unijna. (s. 19)

Chińczycy nie chcą płacić. GDDKiA poskarżyła się do sądu najwyższego Chin na sądy, które blokują wypłaty kar od konsorcjum COVEC na zawaloną budowę autostrady A2. (s. 21)

PULS BIZNESU

Resort sprawiedliwości ma listę około 100 kolejnych profesji do deregulacji. Nie uniknie oporu wielu branż. (s. 3)

Asseco przegrało w Enei i BGK. Po fiasku w przetargu na system IT dla PZU prezes Adam Góral uznał, że miarka się przebrała. Napisał ostry list do premiera. (s. 4-5)

Kina liczą na Jamesa Bonda. Drugi kwartał rozczarował, ale branża liczy, że w kolejnych widzów przyciągną filmowe hity. Szkodzi olimpiada i kryzys. (s. 9)

Grupa ubezpieczeniowa VIG centralizuje sześć towarzystw w Polsce. Zamiast federacji spółek powstaje koncern. (s. 10)

W lipcu ponad połowa krajowych funduszy zanotowała dodatnią stopę zwrotu. Z powodu suszy dobrze radziły sobie fundusze surowcowe. (s. 16-17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Spowolnienie gospodarcze zmusiło Ministerstwo Finansów do tego, o co od kilku tygodni apelują ekonomiści - resort jeszcze raz policzy założenia makroekonomiczne do przyszłorocznego budżetu. (s. A7)

Zmienia się unijna mapa biedy. Polska przegania południe Europy. W 2014 roku powinniśmy doścignąć w poziomie życia Grecję i Portugalię. Do Hiszpanii jednak wciąż nam daleko. (s. A8)

Opóźnia się przetarg na dostawę reaktorów jądrowych. PGE rozważa dopuszczenie do udziału konsorcjów, które będą finansować inwestycję. (s. A10)

PERN walczy o tranzyt rosyjskiej ropy. Spółka chce przedłużyć stare umowy, ale szuka też nowych klientów. (s. A12)

(PAP)

pel/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)