08.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 8 listopada.
RZECZPOSPOLITA
Polsce grozi fala aut z Wielkiej Brytanii. Nasz kraj będzie musiał dopuścić do rejestracji aut z kierownica po prawej stronie. Do Polski może trafić nawet kilkaset tysięcy takich samochodów. (s.B1)
Boże Narodzenie w cieniu kryzysu. W całej Europie konsumenci są dalecy od optymizmu, ale na świętach oszczędzać nie chcą. Wybiorą jednak bardziej praktyczne prezenty. (s.B2-B3)
Fundusze private equity wyruszają na łowy. Enterprise Investors kupił Budimex Danwood. W najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych transakcji. Wpływ na ożywienie na rynku fuzji i przejęć mogą mieć m.in. zmiany w OFE. (s.B4)
Kondycja branży rafineryjnej w krajach Unii Europejskiej jest coraz słabsza i dziś niewiele wskazuje na to, aby szybko mogła ulec istotnej poprawie. Rosnąca konkurencja Ameryki i Azji, spadający popyt i droga energia nie pomagają europejskim przetwórcom ropy. (s. B9)
PARKIET
Nadchodzą tłuste lata dla inwestorów. Krajowe indeksy giełdowe trochę spowolniły marsz na północ. Hossa wciąż trwa jednak w najlepsze. I nie chodzi o pozytywny techniczny obraz rynku. Z miesiąca na miesiąc poprawiają się też dane makroekonomiczne. Prognozy dla polskiej gospodarki na najbliższe lata też są obiecujące. (s. 1,3)
Odkąd Śnieżka pojawiła się na giełdzie, co roku poprawiała osiągane przychody. Zdaniem Piotra Mikruta, prezesa producenta farb i lakierów, w tym roku może być jednak inaczej. Obroty Śnieżki od stycznia do września spadły do 481,2 mln zł wobec 486,9 mln zł rok temu. (s. 4)
GAZETA WYBORCZA
Przeciętny Polak spędza 13 lat na bezrobociu. Według Banku Światowego to efekt wypychania seniorów z rynku pracy. W październiku bezrobocie spadło o 6,7 tys. osób i wynosi 13 proc. Ekonomiści nie pozostawiają złudzeń - w listopadzie sytuacja na pewno się nie poprawi. (s. 14)
PULS BIZNESU
Orlen mocny w Czechach. Zależny Unipetrol ma już 67,6 proc. w kapitale Ceskiej Rafinerskiej. Bez przeszkód może teraz wziąć kurs na petrochemię. (s. 4)
Widmo deflacji krąży nad Europą. Ceny w sklepach wyhamowują tak mocno, że niepokoi to władze monetarne w UE. Wczoraj dwa banki centralne wkroczyły do akcji - Europejski Bank Centralny i Narodowy Bank Czech. (s. 4)
Matras przebiera w kupcach. Sieci księgarni rosną przychody, a w kolejce do jej przejęcia ustawiło się czterech graczy - z branży i funduszy private equity. (s. 7)
Stal zaleje świat. Po Chinach i Indiach stalowe moce zaczynają rozbudowywać państwa arabskie i afrykańskie. Europa jest na straconej pozycji - alarmują eksperci. (s. 10)
(PAP)
jow/