Trwa ładowanie...
d1g5f6s

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 15 marca

...

d1g5f6s
d1g5f6s

15.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 15 marca

RZECZPOSPOLITA

10 mld euro na elektrownię. O tak duży kontrakt starają się wszyscy najwięksi spece od energetyki jądrowej na świecie. Ten, kto zaoferuje najlepsze warunki, będzie partnerem Polskiej Grupy Energetycznej. Do boju szykują się Francuzi, Amerykanie, Koreańczycy, Japończycy oraz Czesi. (s.A1, B2,B4)

Rośnie liczba przedsiębiorstw, w których pojawiają się spory zbiorowe. Powód jak zawsze ten sam - podwyżki wynagrodzeń. Sytuację zaognia także kampania wyborcza we władzach związkowych. (s.B1)

d1g5f6s

Monopolista gazowy nie dostanie w najbliższych dniach zgody szefa Urzędu Regulacji Energetyki na podwyżkę cen od 1 kwietnia. By wyższe ceny zaczęły obowiązywać od przyszłego miesiąca, do 17 marca prezes URE Mariusz Swora powinien zatwierdzić taryfę Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Ale - jak przyznaje - ma ciągle wątpliwości. PGNiG złożyło wniosek 12 lutego i od tej pory przesyła kolejne wyjaśnienia do urzędu. (s.B1)

Bezrobocie wśród osób do 25. roku życia sięga już prawie pół miliona. W gorszej sytuacji są młodzi mężczyźni. To dowód przełamania wieloletniej tendencji, gdy brak pracy uderzał głównie w kobiety. (s.B2-B3)

Ponad 1,7 biliona dolarów pożyczyły Grecji, Hiszpanii i Portugalii kraje Europy Zachodniej i Stany Zjednoczone. (s.B5)

Samorządowcy spod Legnicy skarżą się na plan eksploatacji złóż w Parlamencie Europejskim. Producenci węgla brunatnego też będą szukać pomocy w Unii Europejskiej, by w okolicach Legnicy mogła powstać kopalnia i elektrownia. (s.B6)

d1g5f6s

GAZETA WYBORCZA

Wystarczy odkładać kilkanaście złotych miesięcznie, żeby po kilkunastu latach zrobiła się z tego spora górka pienidzy. (s.24)

PARKIET

Struktura oferty Tauronu może się radykalnie zmienić. Ministerstwo Skarbu rozważa zmiany w planowanej na maj-czerwiec ofercie akcji grupy energetycznej. Może zaoferować tylko swoje papiery. Tauron natomiast nie podwyższyłby kapitału, tylko finansował miliardowe inwestycje z kredytów i obligacji. (s.1, 2-3)

d1g5f6s

Józef Wojciechowski, główny akcjonariusz i szef rady nadzorczej J.W. Construction, zapowiada, że w 2015 roku co najmniej połowa zysków giełdowego dewelopera będzie pochodzić z inwestycji w projekty komercyjne - biura, hotele i galerie handlowe. (s.1, 6-7)

Spory płacowe mogą się przerodzić w strajki. W notowanych na giełdzie PKN Orlen, KGHM, grupie Ciech czy Synthosie, trwają spory zbiorowe. (s.1, 4-5)

PULS BIZNESU

d1g5f6s

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie jest zadowolony z sytuacji na rynku energii. Jeśli skarb liczy na miliardy do budżetu ze sprzedaży Energi PGE, musi zmienić plany, bo UOKiK powie "nie". (s.1, 4-5)

Sektor banków spółdzielczych coraz mocniej cierpi na brak kapitałów. Narzędzia NBP nie pomogły. (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Transportowi giganci chcą przejmować PKS-y. O akcje przedsiębiorstw przewozowych zabiegają najwięksi gracze na światowym rynku. Jednak prywatyzacje firm może opóźnić niezdecydowanie samorządów. (s.C1)

d1g5f6s

Musimy dbać o stronę depozytową, bo chcemy w 2012 roku mieć portfel kredytowy o wartości ponad 160 mld zł, a na koniec 2009 roku było to około 115 mld zł. Na pewno marża odsetkowa nie będzie już tak wysoka jak jeszcze dwa, trzy lata temu. Dochodów musimy szukać po stronie aktywów, głównie kredytów, ale także w obrębie np. bankowości transakcyjnej dla przedsiębiorstw - mówi w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. (s.C2)

pam/

d1g5f6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g5f6s