Trwa ładowanie...
d1ojejr

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 23 maja

...
Share
d1ojejr

23.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 23 maja

RZECZPOSPOLITA

Po I kwartale 2011 r. Polsat odnotował większy wzrost przychodów niż TVN i zagarnął mu część rynku reklamowego. Stacja Mariusza Waltera musi się bronić, by nie tracić zaufania inwestorów. (s. B2,3)

d1ojejr

Jak dowiedziała się "Rz", Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo negocjuje od kilku tygodni możliwość wymiany udziałów w jednej ze swoich koncesji poszukiwawczych w Polsce na kanadyjskie złoża. Firma nie ujawnia, kim jest partner, ale wiadomo, że to koncern kanadyjski, i polska firma może z nim zawrzeć porozumienie już jesienią. (s. B4)

Szef resortu gospodarki, Waldemar Pawlak przyjeżdża w poniedziałek na Śląsk, by m.in. spotkać się ze stroną społeczną Katowickiego Holdingu Węglowego. To element konsultacji przed ewentualnym połączeniem KHW z Węglokoksem. Ta fuzja wydaje się jednak coraz mniej realna, bo choć centrale związkowe dążą do konsolidacji polskiego górnictwa, to związkowcy z samego holdingu mówią "nie". Argumentują, że sytuacja KHW pozwala na jego samodzielne funkcjonowanie. (s. B6)

Chcemy, żeby to rynek się dostosowywał do nas, a nie my do rynku - deklaruje w rozmowie z "Rz" Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Mówi, że bank ma w Polsce cały czas duży potencjał do rozwoju organicznego, ale nie można a priori wykluczyć akwizycji, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Priorytety na ten rok to wsparcie akcjonariuszy w przygotowaniu oferty publicznej, zmiany w strukturze oferty bankowości detalicznej i praca nad zmianą kultury korporacyjnej i systemu wynagradzania pracowników. (s. B12)

PARKIET

d1ojejr

Wilbo może zmienić właściciela. Na rynku spekuluje się, że dwóch głównych udziałowców, którzy mają łącznie ok. 42,2 proc. akcji spółki szuka nabywcy na swoje pakiety. Spółka wznowiła rozmowy z branżowymi konkurentami, w grę wchodzą Seko i Graal.(s. 01,05)

Przychody Wieltonu rosną głównie dzięki wyższej sprzedaży na Wschód. Spółka nawiązała w Rosji współpracę ze Scanią, finalizuje też rozmowy w sprawie uruchomienia tam montażu polskich naczep. (s. 06)

W czerwcu Intersport wprowadzi do swoich sklepów artykuły z oficjalnym logo Euro 2012. Oferta dostępna będzie we wszystkich placówkach sieci. (s. 05)

Białoruski Sombelbank należący do grupy Getin Holding wyemituje dwuletnie obligacje o wartości do 80 mln zł. Oferta skierowana do klientów Getin Noble Banku ma wartość 30 mln zł. Pieniądze mają pójść na zwiększenie akcji kredytowej banku. (s. 01, 08)

d1ojejr

Giełda powinna dać jeszcze zarobić. Analitycy radzą zainteresować się walorami banków, spółek chemicznych, paliwowych i wydobywczych. Wielu odradza inwestycje w firmy budowlane. (s. 01-03)

GAZETA WYBORCZA

Łupki budzą skrajne emocje. Dla Polski są szansą na niezależność i dobrobyt. Francji grożą dewastacją przyrody. Rosję mogą pozbawić monopolu na gaz w Europie Wschodniej. (s. 22-23)

Czy autostrada A2 będzie gotowa w terminie? Musiałby się zdarzyć cud - mówią budowlańcy. Zamiast cudu są protesty podwykonawców i brak pieniędzy. (s. 24)

d1ojejr

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Do końca roku operatorzy komórkowi wydadzą na promocje 500 mln zł. T-Mobile, który zastąpi markę Era rozpoczyna walkę o utrzymanie klientów. Orange, Plus i Play szykują kontrofensywę. Klienci dostaną więcej, choć rachunki nie zmniejszą się. (s. A11)

Założona przed rokiem linia Enter Air, działająca na rynku przewozów czarterowych, przewiezie w tym roku 800 tys. pasażerów. To o 500 tys. więcej niż obsłuży działający od lat w tym segmencie LOT. (s. A11)

Resortowi Skarbu Państwa nie udało się przeprowadzić zmian w statucie LOT, by otworzyć firmie drogę do podwyższenia kapitału na warszawskiej giełdzie, a następnie sprzedać akcje inwestorowi branżowemu. Pracownicy mają nadal prawo do obsadzania reprezentanta załogi w zarządzie i trzech foteli w radzie nadzorczej. (s. A11)

d1ojejr

URE zablokował podwyżkę cen gazu. PGNiG musi zmniejszyć skalę planowanego wzrostu surowca. Zdaniem analityków może dostać zgodę najwyżej na 1,5 proc. (s. A12)

PULS BIZNESU

Kanadyjska firma Talisman Energy rozpocznie w tym roku w Polsce wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego. Na pierwszy ogień idzie Pomorze. (s. 07)

E-myto wpada w poślizg. Kapsch obiecywał postawienie w maju 100 bramek, jest 48. Montaż idzie pełną parą - zapewnia spółka. (s. 11)

Spółka kosmetyczna Global Cosmed chce w listopadzie zadebiutować na giełdzie i pozyskiać kilkadziesiąt milionów złotych. (s. 12)

15,7 mld zł czystego zysku wypracowały w ubiegłym roku małe przedsiębiorstwa. Lepiej było tylko w 2007 roku. Najszybciej z kryzysu wychodzą przemysłowcy, ale to na budownictwie ciągle zarabia się najwięcej. (s. 14-15)

(PAP)

pel/

d1ojejr

Podziel się opinią

Share
d1ojejr
d1ojejr