Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 26 września

...

26.09.2011 | aktual.: 26.09.2011 07:38

26.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 26 września.

RZECZPOSPOLITA

Gaz łupkowy ponad partyjnymi podziałami. Jest ciche porozumienie PO i PiS w sprawie ustawy o gazie łupkowym. Może ona zostać uchwalona jeszcze w tym roku. Przepisy ułatwią rozpoczęcie wydobycia i określą ile zarobi państwo. (s.B1)

Polska potrzebuje mniej ciepła. Chociaż ceny ciepła idą w górę, nie rosną rachunki płacone przez odbiorców. To efekt inwestycji pozwalających zmniejszyć zużycie. W latach 2002-2009 sprzedaż ciepła zmniejszyła się o 15 proc. Dostawcy szukają sposobów na zwiększenie przychodów. (s.B2)

Poczta Polska podejrzana o dumping. Prywatne firmy pocztowe nie wykluczają zaskarżenia Urzędu Kontroli Konkurencji i Konsumentów do Komisji Europejskiej za opieszałość w sprawdzaniu usługi Poczty Polskiej. (s.B4)

Praca najtańsza w Lubelskim. Pracownik tymczasowy na Mazowszu zarabia średnio prawie o połowę więcej niż na Lubelszczyźnie (s.B5)

Ukraiński wyścig przed Euro 2012. Dzięki organizacji mistrzostw w przyszłym roku kraj ten spodziewa się 7,5-proc. wzrostu PKB (s.B10)

PARKIET

Jan Pilch, szef rady nadzorczej Gino Rossi i Bytomia, chciałby stworzyć grupę odzieżowo-obuwniczą. Nie chce jednak wypowiadać się na temat tego, czy i kiedy mogłoby dojść do połączenia spółek (s.1,5)

W poniedziałek przedstawiciele Hutmenu i KGHM mają się spotkać w należącej do miedziowego giganta Hucie Legnica, by omówić projekt stworzenia wspólnego zakładu produkcji rur miedzianych - dowiedział się "Parkiet". (s.6)

CD projekt poszerza ofertę. Giełdowa spółka, twórca "Wiedźmina", chce różnicować źródła przychodów. Zapowiada zwiększanie sprzedaży gier komputerowych innych producentów oraz filmów na DVD i Blu-Ray. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Żeby nie przepaść na rodzimym rynku pracy w przyszłości trzeba będzie: mieć wiedzę z kilku zawodów, umieć się komunikować, szybko uczyć się nowych rzeczy i dogadywać się z przedstawicielami innych kultur - wynika z prognozy amerykańskich naukowców z Institute for the Future (IFTF). (s.3)

Prywatyzacja miała się przyczynić do uratowania greckiego budżetu. Ale w kryzysie nie jest łatwo coś sprzedać, zwłaszcza w Grecji. (s.37)

Zniżki w aptekach, ubezpieczenia medyczne, pomoc domowa - takimi dodatkami do kont banki kuszą osoby po pięćdziesiątce. (s.39)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W sklepie zapłacimy telefonem już w 2012 r. Najwięksi gracze telekomunikacyjni - Orange, T-Mobile, Plus i Play - wspólnie przygotowują technologię do płatności zbliżeniowych (s.A1,A11)

Małe sklepy podgryzają gigantów. Gdy branża RTV/AGD notuje spadki sprzedaży (-3 proc.), lokalne sieci działające w mniejszych miejscowościach sprzedają więcej nawet o 20 proc. Mniejsza powierzchnia to niższe koszty i tańsze towary, co przyciąga klientów. (s.A4)

Olbrzymie złoża gazu odkryte w północnej Anglii skłonią Wielką Brytanię do odważniejszej walki z antyłupkowym lobbingiem ekologów, ludzi Gazpromu oraz reprezentantów energii atomowej. Ale mogą także zagrozić ekonomicznym interesom Polski i wyprzeć nas z rynku (s.A9)

PULS BIZNESU

Marka Pollena wraca na rynek. Polfa, dystrybutor farmaceutyków sprzedany niedawno przez Ciech, chce podbić rynek kosmetyczny. (s.3)

Paweł Narkiewicz, szef Calatrava Capital, a także członek zarządu i dominujący akcjonariusz Mostostalu Export, szykuje grupę deweloperską. (s.6)

Energetyka wiatrowa pobije w tym roku rekord wzrostu. Jak wynika z raportu Grant Thornton Frąckowiak, inwestycje w farmy wiatrowe w 2011 r. sięgną 3 mld zł, co pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych o 450 MW. Ale nie wszyscy eksperci z optymizmem patrzą w przyszłość. (s.8-9)

Chińczycy obiecują inwestycje. W 2015 r. mają one w Polsce osiągnąć roczny poziom 300 mln euro. (s.12) (PAP)

jow/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)