Trwa ładowanie...
d4n4j17

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 4 października

...

d4n4j17
d4n4j17

04.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 4 października.

RZECZPOSPOLITA

Polacy lepiej oceniają firmy finansowe - wynika z sondażu Rzeczpospolitej. To głównie efekt końca kryzysu. Najostrożniej podchodzimy do doradców. (s.B1)

Ursus przejdzie kolejną restrukturyzację. Bumar, właściciel historycznej fabryki traktorów, na razie jej nie sprzeda. Nowy zarząd Ursusa z prezesem Cezarym Owczarkiem poprawia sieć dilerską i serwisową, która ma odbudować zaufanie rolników do krajowych ciągników z niedźwiedziem w logo. (s.B4)

d4n4j17

Energa nawet jako część PGE będzie samodzielną firmą i pojawi się na giełdzie. Polska Grupa Energetyczna jako właściciel gdańskiej firmy może zapewnić jej niezależność nie tylko "na papierze". Inwestor deklaruje, że nie "wchłonie Energi" i nie ograniczy jej działalności, chcąc tym samym odebrać argumenty krytykom tej transakcji. (s.B5)

Nasi zachodni sąsiedzi nie mają już żadnych wątpliwości co do wpływu terminalu gazowego w Świnoujściu na środowisko, więc nie zablokują budowy. Terminal, który pozwoli Polsce na import gazu od dowolnego producenta, ma być gotowy w połowie 2014 r., a we wrześniu na teren inwestycji weszli wykonawcy. Premier Donald Tusk zapewniał w sobotę w Świnoujściu, że zniknęły wszelkie przeszkody w budowie "dotyczące uwarunkowań transgranicznych". (s.B6)

PARKIET

PKN Orlen sprzedał w tym roku swoim spółkom zależnym obligacje na łączną kwotę ponad 5 mld zł. Papiery są rolowane. Zadłużenie firmy matki wobec córek wynosi teraz około 500 mln zł. Te tego typu transakcjach Orlen oszczędza rocznie ponad 100 mln zł. (s.04)

d4n4j17

Według gazety ten rok branża restauracyjna może już spisać na straty. Jesień i zima nie przyniosą ożywienia. Zdaniem ekspertów rynek może odżyć najwcześniej w II kwartale 2011 roku. (s.06)

Wawel zdecydował się przyspieszyć inwestycje. Spółka rusza z drugim etapem inwestycji kilka miesięcy wcześniej niż zaplanowano. Cała inwestycja powinna się zakończyć pomiędzy marcem a czerwcem przyszłego roku. Inwestycje zwiększą moce produkcyjne o 20 procent. (s.06)

Po tym jak Kęty po trzech kwartałach zrealizowały 85 proc. planowanego na cały rok czystego zarobku, szanse na znaczne przekroczenie prognozy nie są duże. (s.04)

d4n4j17

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Gazeta donosi, że w pierwszej połowie 2011 roku na warszawski parkiet trafi spółka LOT Services zajmująca się naziemną obsługą samolotów, potem być może także Eurolot. (s.A14)

Rządowy program mieszkaniowy "Rodzina na swoim" ma działać do końca 2012 roku. Ale już za trzy miesiące zostaną wprowadzone zmiany, które ograniczą dostęp do kredytów z dopłatą. (s.A17)

PULS BIZNESU

W 2011 roku Poczta Polska chce dostarczyć dwa razy więcej druków bezadresowych niż w tym. I znów na tym zarabiać. Przychody z tego segmentu powinny wynieść w przyszłym roku 40-50 mln zł. (s.06)

d4n4j17

Blisko pięć miesięcy zajęło radzie nadzorczej PZU opracowanie nowych warunków pracy dla zarządu. Do tej pory prezesi zarabiają tyle, na ile pozwala ustawa kominowa. Według gazety Andrzej Klesyk mógłby prawdopodobnie liczyć ba około 1,2 mln zł rocznie plus bonusy. (s.08)

Z energetyki popłynie mniej zleceń, niż się wszyscy spodziewają - mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu. (s.11)

PZU Asset Management zarzuca władzom Dębicy łamanie zakazu konkurencji. Doniósł na zarząd spółki do KNF. (s.12) (PAP)

pif/

d4n4j17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n4j17