Trwa ładowanie...
d3r2rfj

Przegląd prasy gospodarczej, środa, 12 marca

...

d3r2rfj
d3r2rfj

12.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 12 marca.

RZECZPOSPOLITA

Co piąta złotówka w gospodarce krąży poza kontrolą państwa - wynika z szacunków IBnGR. (s.A1,A2)

Bój z ubezpieczycielami to teraz złoty interes. Zyski największych kancelarii odszkodowawczych w ciągu sześciu lat się potroiły. Liczba prowadzonych przez nie spraw wzrosła z kilku do kilkudziesięciu tysięcy rocznie. (s.B1)

d3r2rfj

Na początku ubiegłego roku tylko niepoprawni optymiści wierzyli w poprawę wyników banków. Tymczasem aż dziewięć z nich zarobiło więcej niż w 2012 r. (s.B2)

Komisja Europejska wstrzymała decyzję w sprawie budowy lądowej części Gazociągu Północnego i przerwała rozmowy o Gazociągu Południowym. W tej sytuacji koncern jest skazany na tranzyt przez Ukrainę. (s.B5)

Gospodarka USA w ciągu najbliższych dwóch lat powinna znajdować się na ścieżce solidnego wzrostu - twierdzą ekonomiści Białego Domu. (s.B5)

Rekordowa liczba Polaków zmienia operatora komórki. W styczniu najwięcej telefonów przyjął P4, operator sieci Play - 76 tys. Orange Polska pierwszy raz zdobył więcej klientów niż stracił. (s.B6)

d3r2rfj

Sektor IT wyszedł z dołka. Wartość sprzedaży produktów i usług informatycznych polskich firm na niektórych rynkach podniosła się nawet o ponad jedną trzecią. (s.B6)

Spółki węglowe mają za sobą trudny rok, co odbiło się na ich wynikach. Poprawa ma być widoczna dopiero w 2015 r. (s.B8)

PARKIET

Inwestorzy mają powody do zadowolenia, ponieważ grupa firm dzielących się zyskiem będzie w tym roku wyjątkowo duża. Gros spółek wypłaci wyższą dywidendę, niż spodziewał się rynek. (s.1,4,5)

d3r2rfj

Ryzyko związane z napiętą sytuacją na Krymie dostrzegają wszyscy. Każdy ekspert ma jednak inny pomysł inwestycyjny na marzec. Nie brakuje ryzykownych strategii, są też zdecydowanie defensywne. Wspólny wniosek - ostrożniej niż zwykle z małymi i średnimi spółkami. (s.2)

GAZETA WYBORCZA

Już sześć banków oferuje kredyt w programie "Mieszkanie dla młodych". Z wyliczeń przygotowanych dla "Gazety Wyborczej" przez Expandera wynika, że najlepsze warunki oferuje młodym Pekao SA - w tym banku najniższy jest łączny koszt kredytu w okresie pierwszych pięciu lat spłaty. (s.21)

d3r2rfj

Po ubiegłym słabym roku dla polskich kin obecny zapowiada się dużo lepiej, głównie za sprawą dobrych polskich produkcji. (s.22)

KNF pogroziła palcem bankom, które oferują produkty pod kilkoma markami. "Klient musi wiedzieć, z kim zawiera umowę" - przypomina. (s.23)

Organizacja OECD stwierdza, że najlepiej z wychodzeniem z kryzysu radzą sobie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Średnio ten proces oceniono w Japonii, a najgorzej w strefie euro. (s.23)

d3r2rfj

PULS BIZNESU

Poznań City Center, galeria handlowa z częścią dworcową, zmieniła właściciela. Konsorcjum węgierskiego dewelopera TriGranit, funduszu Europa Capital i PKP sprzedało ją funduszom należącym do niemieckiego ECE i brytyjskiego Resolution Property. Strony nie ujawniają wartości transakcji, ale analitycy rynku nieruchomościowego szacują, że cena mogła wynieść ok. 240-260 mln euro. PKP miały w projekcie 23 proc. (s.6)

Transport tonie w długach. Zadłużenie branży rośnie głównie ze względu na wysokie ceny paliw, niskie marże i dużą konkurencję. (s.12)

d3r2rfj

DZIENNIK GAZETA PRAWNA Najbardziej znane z polskich marek odzieżowych i obuwniczych uruchomią w tym roku ponad 400 salonów za granicą. To rekord, który będzie w zasadzie zasługą dwóch firm - LPP i CCC, które łącznie otworzą ponad 300 placówek. (s.A9)

Polskie firmy sparzyły się na ukraińskim kryzysie. 30 mln zł - to szacunkowa wartość spraw windykacyjnych prowadzonych przez KUKE na Ukrainie. (s.A11)

Polimex-Mostostal w najbliższych dniach przedstawi nową koncepcję restrukturyzacji. Zawiera ona standardowe kroki restrukturyzacyjne polegające m.in. na oddłużeniu poprzez konwersję części długu na akcje. "Chcielibyśmy też, by instytucje finansowe wyposażyły spółkę gwarancje kontraktowe w bezpiecznej dla nich strukturze wspartej restrukturyzacją operacyjną grupy" - powiedział Maciej Stańczuk, wiceprezes spółki. Dodał, że brak nowych gwarancji mocno ograniczał dotychczasową działalność firmy. "Mamy również pomysł na pozyskanie kapitału obrotowego. Jego realizacja wiąże się z naszym głównym akcjonariuszem, czyli ARP" - poinformował wiceprezes. (s.A13) (PAP)

morb/

d3r2rfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r2rfj