Przegląd prasy gospodarczej, środa, 24 lutego
...
24.02.2010 | aktual.: 24.02.2010 07:53
24.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 23 lutego.
RZECZPOSPOLITA
Firmy z Białorusi, Chin, Indii i Turcji zamierzają budować drogi w Polsce. Dotychczas zdobyły kontrakty za 2 mld zł. Walczą o następne. (s.B1)
W ostatnich dwóch latach najszybciej rosły rachunki za użytkowanie mieszkań oraz za usługi. Ten rok to dalsze podwyżki cen prądu, gazu i wody oraz wizyt u lekarzy. Żywność nie powinna drożeć zbyt szybko. (s.B2)
O 60 mld euro w ciągu dziesięciu lat chce zmniejszyć wydatki na import ropy i gazu Unia Europejska - wynika z dokumentu Komisji Europejskiej, do którego dotarł Reuters. (s.B2)
Minister energetyki Arvydas Sekmokas oświadczył, że rząd pomoże rozwiązać problemy rafinerii Orlen Lietuva, jeśli Orlen pozostanie akcjonariuszem tego zakładu. (s.B4)
W 2009 r. sprzedaż Żywca, wicelidera rynku piwa, spadła w Polsce o 6,2 proc., ale jego udział w rynku wzrósł do 35 proc. (s.B7)
Nie ma chętnych na kupno marki Swarzędz. Co najmniej 4,9 mln zł to zbyt drogo - uważają firmy z branży. (s.B8)
PARKIET
Orlen i PGE są zaskoczone deklaracją prezesa KGHM Herberta Wirtha, że wszyscy polscy akcjonariusze Polkomtela zrezygnowali z planów giełdowego debiutu tej spółki. Ich zarządy deklarują, że taki sposób wyjścia z inwestycji w firmę nadal jest brany pod uwagę. (s.1,3)
Zbigniew Jakubas, największy akcjonariusz Mennicy, jest zainteresowany zakupem części papierów, które niebawem będzie sprzedawać Skarb Państwa. (s.6)
PULS BIZNESU
Arctic Paper, producent papieru, zamierza inwestować w elektrownie wodne. Znalazł już nawet potencjalnego partnera. To MEW, czyli start-up planujący budowanie małych elektrowni wodnych. (s.2)
Do 2012 r. chcemy zwiększyć liczbę klientów z 500 tys. do 1 mln i udział w rynku do 15 proc. Ten rok poświęcimy na przygotowania (...)" - mówi Tomasz Bławat, szef ubezpieczeniowego ramienia ING w Polsce. (s.7)
Spełnił się czarny sen browarów. Sprzedaż piwa w Polsce cofnęła się do poziomu z 2006 r. (s.9)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Złoty będzie w tym roku zyskiwał na wartości, ale ekonomiści uważają, że będą jeszcze silniejsze waluty. Najwięcej będzie można zarobić na inwestycji w koreańskiego wona lub islandzką koronę. (s.C1)
Kierowcy szukają tańszych źródeł zaopatrzenia w części zamienne. Skorzystali na tym niezależni dystrybutorzy, tacy jak Inter Cars i Fota. W 2009 roku najwięksi sprzedawcy odnotowali 10-proc. wzrost przychodów. (s.C2)
W przyszłym roku PGNiG utworzy spółkę, która zajmie się międzynarodowym handlem gazem. Początkowo będzie sprzedawać gaz norweski, później zajmie się eksportem z Polski. (s.C4)
"Prognoza mówiąca o zużyciu gazu na poziomie 18 mld m sześc. rocznie w 2015 roku jest realna. (...) Polska jest krajem stosunkowo słabo zgazyfikowanym - trzykrotnie mniej niż wynosi średnia europejska. Ten fakt wskazuje na duży potencjał rozwoju krajowego rynku gazu. Przy takim zapotrzebowaniu znajdzie się miejsce i na gaz LNG, i na surowiec z innych źródeł - czy to połączeń z siecią niemiecką, czy też czeską" - powiedział "DGP" Mikołaj Budzanowski, wiceminister skarbu. Dodał, że ewentualne nadwyżki mogłyby być eksportowane. Zdaniem wiceministra wybudowanie interkonektora między siecią niemiecką a polską nastąpi prawdopodobnie nie wcześniej niż w 2014 roku. (s.C6)
Po podziale Grupy ING obecna marka pozostanie przy części bankowej. To oznacza, że firmy ubezpieczeniowe będą musiały poszukać nowej nazwy. (s.C9) (PAP)
morb/