Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 25 lutego

...

25.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 25 lutego.

RZECZPOSPOLITA

W Ministerstwie Skarbu Państwa trwają prace nad ustawą powołującą komitet nominujący członków rad nadzorczych państwowych spółek. Wybrane tak rady miałyby z kolei powoływać kompetentne zarządy. (s. B4)

Ben Duster, były szef rady nadzorczej Netii, montuje konsorcjum, które kupiłoby część telekomu obsługującą klientów indywidualnych. Aby koncepcja się powiodła, Dusterowi potrzebni są partnerzy, w tym finansowi. Osobą pomagającą Amerykaninowi w projekcie miałby być Jacek Duch, znający rynek teleinformatyczny menedżer, niegdyś związany z Prokomem/Softbankiem, a dziś członek rady nadzorczej Asseco Poland. Biznesmeni do transakcji mogą potrzebować wsparcia funduszy inwestycyjnych. (s. B5)

RWE nigdy nie miał planów wycofania się z Polski. Ten rynek jest bardzo ważny dla koncernu, wręcz strategiczny - mówi Janusz Moroz, wiceprezes RWE Polska. (s. B16)

PARKIET

Z powodu roszad personalnych w radzie nadzorczej Boryszewa prawdopodobnie opóźni się przyjęcie nowej wieloletniej strategii. (s.04)

Na rynku bankowym w Polsce docelowo pozostanie 4-5 dużych graczy oraz kilku specjalistów, pojawią się również nowi gracze. Polska wzmocni swoją pozycję w Unii Europejskiej, jednak nie zostanie regionalnym centrum finansowym - uważa Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku. (s.20)

GAZETA WYBORCZA

Do Trybunału Konstytucyjnego może trafić nawet pięć wniosków w sprawie zmian w OFE. Grupa obywateli pozywa Skarb Państwa. (s. 22)

PULS BIZNESU

System e-podatki może objąć prawie 1,5 mln firm oraz 16,2 mln obywateli - szacuje resort finansów. I to w bardzo szybkim tempie. Ministerstwo Finansów przyspiesza realizację zmian wywracających do góry nogami dotychczasowe relacje podatników z fiskusem. Do konsultacji międzyresortowych i społecznych skierowało projekt ustawy umożliwiającej szybkie przejście z papierowej formy rozliczania podatków na system w pełni elektroniczny. (s. 4)

Bankowcy powołali zespół roboczy i wynajęli firmę doradczą EY, aby przygotować jak najlepsze pomysły na przeprowadzenie procesu przejmowania kas. Nadzór finansowy naciska na sektor, żeby przygotował się do przejmowania podupadłych Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK), przed czym branża się broni. (s. 6)

Obawy o hrywnę mogą zatrzymać hossę. Stabilizacja polityczna na Ukrainie będzie miała ekonomiczną cenę. Wielu tamtejszym firmom może się ona odbić czkawką. (s. 16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Karta nauczyciela jest zła, lecz zostanie, bo idą wybory. Dzisiejsza karta nie potrafi docenić najlepszych nauczycieli, za to skutecznie chroni słabych. Jest jak ściana, która pęka i zacieka, a kolejne nowelizacje są tylko jej kolejnymi remontami - mówi w wywiadzie dla DGP Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji. I przyznaje, że obecny parlament ściany tej nie zburzy, bo zbliżają się wybory. (s.A1, A3)

Albo linia do Łowicza, albo polskie TGV. Bieńkowska kontra Grabarczyk. Były minister zbiera amunicję do walki ze swoją następczynią o koleje dużych prędkości. (s. A8)

Rynek prywatnych usług medycznych czeka gorąca wiosna. Przez branżę opieki zdrowotnej przejdzie kolejna fala zakupów i przejęć. Negocjacje z potencjalnymi inwestorami prowadzi obecnie m.in. Scanmed Multimedis, Polmed, Enel-Med. (s. A9) (PAP)

mj/ bg/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)