Trwa ładowanie...

Przestępcy próbowali wyłudzić z banków codziennie niemal milion złotych

W pierwszym kwartale br. udaremniono próby wyłudzenia kredytów na ponad 90 mln zł. To tak, jakby ktoś każdego dnia próbował wyłudzić milion zł. Jednocześnie padł rekord, jeśli chodzi o liczbę zastrzeżonych dokumentów – ponad 30 tys. - to tak, jakby cały Augustów czy Bochnia straciły dokumenty tożsamości.

Przestępcy próbowali wyłudzić z banków codziennie niemal milion złotychŹródło: WP.PL
d4ak7cv
d4ak7cv

90,4 mln zł – tyle próbowali wyłudzić przestępcy tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku - wynika z najnowszego raportu Infodok. Udaremniono 1746 takich prób wyłudzeń kredytów. Średnia kwota, jaką próbowano wyłudzić, to 30 458 zł.

To oznacza, że statystycznie każdego dnia ktoś w różnych miejscach w Polsce 19 razy próbował wyłudzić milion zł. Najwięcej takich przypadków zdarzyło się w woj. śląskim i mazowieckim.

Patrząc jednak na poszczególne przypadki, tylko osiem razy ktoś rzeczywiście próbował wyłudzić kwotę większą niż milion zł. Najwięcej – bo 8,4 mln zł - w województwie podlaskim.

Jednak daleko jeszcze do rekordu sprzed kilku lat, kiedy udaremniono próbę wyłudzenia kredytu o wartości 25 mln zł.

d4ak7cv

Od 2008 roku, od kiedy prowadzone są statystyki, udaremniono już 69,5 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę 3,7 mld zł.

Rekordowa liczba zastrzeżonych dokumentów

Te wyłudzenia udaje się powstrzymać w dużej mierze dlatego, że Polacy coraz częściej zgłaszają utratę dokumentów tożsamości. Nie zawsze chodzi o kradzież, czasem po prostu je gubimy. Nie chodzi też tylko o dowód osobisty, ale również np. paszport czy prawo jazdy, a więc dokument ze zdjęciem.

Jak wynika z danych Związku Banków Polskich, w pierwszym kwartale zastrzeżono 30 027 dokumentów. To rekord. To tak, jakby dokumenty stracili wszyscy mieszkańcy Augustowa, Bochni czy Grodziska Mazowieckiego. To oznacza, że każdego dnia zastrzegano 326 dokumentów.

Czy to źle? Nie, przeciwnie. To oznacza, że Polacy mają coraz większą świadomość, co z ich dokumentami tożsamości mogą zrobić przestępcy i starają się przed tym ustrzec.

Na koniec marca w bazie dokumentów zastrzeżonych zarejestrowanych było już prawie 1 mln 721 tys. dokumentów tożsamości.

d4ak7cv

Jak zastrzec dokument? Nie trzeba biegać po wszystkich bankach, żeby w żadnym z nich złodziej nie mógł zaciągnąć kredytu na nasze nazwisko. Wystarczy to zrobić w swoim banku, a informacja o zastrzeżeniu trafi do bazy Dokumenty Zastrzeżone, do której dostęp mają wszystkie banki.

Zobacz również: Ruszyły testy cyfrowych dokumentów:

Część banków przyjmuje takie zgłoszenia nie tylko od swoich klientów, ale od wszystkich, również tych, którzy nie korzystają z ich usług. To: PKO BP, Getin Bank, BZ WBK, Deutsche Bank, Eurobank, BGŻ BNP Paribas, Santander Consumer Bank, Bank Pocztowy, Plus Bank, BGK, Bank Polskiej Spółdzielczości, Krakowski Bank spółdzielczy, SGB-Bank, Bank Gospodarstwa Krajowego.

Bankowcy przypominają, że dokumenty w większość banków można zastrzec również przez telefon.

d4ak7cv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ak7cv