Trwa ładowanie...
kurs
22-01-2009 16:57

Przyjęcie euro w 2012 pod znakiem zapytania

Początek dzisiejszej sesji na polskim rynku walutowym dawał nadzieję na krótkotrwałe odreagowanie w notowaniach złotego. Notowania euro oraz dolara wyrażone w polskiej walucie zeszły chwilowo nawet poniżej poziomów odpowiednio: 4,3000 i 3,3000.

Przyjęcie euro w 2012 pod znakiem zapytaniaŹródło: TMS Brokers
d2ogiel
d2ogiel

Wkrótce po tym jednak kursy EUR/PLN oraz USD/PLN ponownie zaczęły rosnąć i po korekcie nie pozostało śladu. Pod koniec sesji europejskiej za euro płacono 4,3580 zł, a za dolara 3,3650. Do osłabienia złotego przyczyniły się kontrowersyjne słowa ministra finansów Jacka Rostowskiego. Powiedział on, iż jakkolwiek przyjęcie euro w 2012 roku jest wciąż realne, ale w obecnej sytuacji, jaka panuje na rynku, może być trudne. Przystąpienie do Eurolandu musi jednak poprzedzić dwuletnie uczestnictwo w systemie ERM II, w którym kurs EUR/PLN nie mógłby podlegać większym wahaniom niż +/- 15% w stosunku do ustalonego parytetu.
W obliczu bardzo wysokiej w ostatnim czasie zmienności na rynku złotego, utrzymanie notowań euro w takim paśmie wahań może okazać się niemożliwe. „Jesteśmy świadomi, że przystąpienie do ERM II zależy od tego, co dzieje się na rynkach i możliwe, że zdecydujemy się przystąpić do ERM II nie w pierwszej połowie roku, tylko w drugiej. Wtedy byłoby przesunięcie, ale absolutnie nie to jest naszą intencją.” Te właśnie słowa ministra finansów wywołały tak wiele sprzeczności – oficjalnie bowiem potwierdzono, iż ryzyko przesunięcia terminu przyjęcia wspólnej waluty jest realne.

Eurodolar przez większość dnia konsolidował się wokół poziomu 1,3000. Informacje, jakie napłynęły z Rosji spowodowały jednak umocnienie amerykańskiej waluty i zniżkę notowań EUR/USD w okolice 1,2900. Na rynku pojawiły się bowiem pogłoski, iż rosyjski bank centralny może dokonać upłynnienia kursu rubla, co wiązałoby się ze znaczącym osłabieniem rosyjskiej waluty. To z kolei pociągnęłoby za sobą zmniejszenie skali wyprzedaży rosyjskich rezerw denominowanych w większości w dolarach.

Joanna Pluta
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d2ogiel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ogiel