PSP liczy na zgodę NBP na prowadzenie systemu płatności w ciągu kilku tygodni
Warszawa, 20.08.2014 (ISBnews) - Spółka Polski Standard Płatności (PSP) czeka na zgodę Narodowego Banku Polskiego (NBP) na prowadzenie mobilnego systemu płatności i spodziewa się ją uzyskać w ciągu najbliższych tygodni, poinformował prezes PSP Adam Malicki.
PSP złożyła dziś wniosek do KRS o rejestrację podwyższonego kapitału, który wynosi obecnie 13,626 mln zł. W wyniku objęcia udziałów nowej emisji: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO Bank Polski posiadać będą równe udziały w PSP.
Z dniem rejestracji podwyższonego kapitału, banki inicjatorzy standardu staną się udziałowcami i wybiorą nowy skład rady nadzorczej.
"Czekamy już tylko na zgodę NBP na prowadzenie przez PSP mobilnego systemu płatności. Spodziewamy się ją uzyskać w ciągu najbliższych tygodni. Po rejestracji zmian w KRS i zgodzie NBP rozpocznie się przyłączanie banków do PSP i testy startowe systemu. Przypomnę, że to pierwsza tak wielka wspólna inicjatywa na rynku finansowym od ponad 23 lat, gdy założono Krajową Izbę Rozliczeniową. Największe banki w Polsce porozumiały się, aby stworzyć uniwersalny i użyteczny dla każdego Polaka standard płatności mobilnych. Pracujemy nad tym, aby Polska była liderem płatności przez telefon w Europie. To naprawdę możliwe" - powiedział prezes PSP Adam Malicki, cytowany w komunikacie.
Tworzony przez PSP system umożliwi milionom użytkowników telefonów: dokonywanie płatności w sklepach, wypłacanie telefonem gotówki w bankomatach, dokonywanie płatności w internecie, jak również wzajemne rozliczenia pomiędzy posiadaczami telefonów (tzw. płatności P2P).
W październiku 2013 r. Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski i KIR zawarły porozumienie w sprawie budowy jednolitego standardu płatności. Na mocy tego porozumienia została powołana spółka PSP, która będzie zarządzać systemem płatności mobilnych, a także będzie odpowiedzialna za autoryzację i rozliczanie płatności mobilnych realizowanych w terminalach płatniczych, bankomatach i w internecie.
(ISBnews)