Trwa ładowanie...
pieniądze
16-02-2015 11:10

Putin to najbogatszy człowiek na świecie? Ma majątek wart 200 mld dolarów

Grozi światu wojną, napada na sąsiadów, a przy okazji błyskawicznie się bogaci, gromadząc ogromne pieniądze na tajnych kontach w szwajcarskich bankach - taki obraz Putina rysuje Amerykanin robiący od lat interesy w Rosji. Jego zdaniem gospodarz Kremla może być niemal trzy raz bogatszy od Billa Gatesa.

Putin to najbogatszy człowiek na świecie? Ma majątek wart 200 mld dolarówŹródło: AFP
d357hof

- Przez 14 lat władania Rosją Putin przejął wszystkie pieniądze, które nie zostały wydane na szkoły, drogi i szpitale. Trzyma je w szwajcarskich bankach, akcjach i funduszach inwestycyjnych - powiedział na antenie CNN Bill Browder, szef Hermitage Capital Management i jeden z największych zagranicznych inwestorów w Rosji.

Na Zachodzie Browder jest uznawany za jednego z największych znawców rosyjskiego biznesu i polityki. Teraz nie przebiera w słowach, oceniając Władimira Putina. - Przez pierwsze 8-10 lat rządów nie zajmował się niczym innym jak kradzieżą - twierdzi Browder.

d357hof

Amerykanin podkreśla, że efektowny wzrost ekonomiczny, który odnotowała Rosja na początku XXI wieku (średnio 7 proc. rocznie w latach 2001-2007) w ogóle nie przełożył się na standard życia mieszkańców. Zarabiane głównie na handlu surowcami pieniądze rozpłynęły się w powietrzu. Zdaniem Browdera wyjaśnienie tego zjawiska jest oczywiste: zagarnął je Putin i jego klika.

Biznesmen przedstawił dokładne szacunki. W jego opinii od objęcia władzy pod koniec 1999 roku prezydent Rosji zgromadził majątek warty 200 miliardów dolarów. Jeśli Amerykanin ma rację, oznaczałoby to, że Władimir Putin jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie, a czołówka z zestawienia "Forbesa" nie dorasta mu nawet do pięt.

Według amerykańskiego magazynu w 2014 roku najbogatszy Bill Gates dysponował majątkiem wartym 78 mld dolarów, drugi Meksykanin Carlos Slim miał 72 mld, a współzałożyciel firmy Zara, Hiszpan Amancio Ortega - 64 miliardy.

Kwota 200 miliardów dolarów zgromadzonych przez Putina może szokować, ale nie dziwi w kontekście wcześniejszych doniesień o jego gigantycznym bogactwie. Sześć lat temu jego majątek szacowano na 40 miliardów dolarów.

d357hof
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d357hof