Ranking funduszy emerytalnych - maj 2013
Maj okazał się drugim miesiącem z rzędu, w którym dodatnią stopę zwrotu wypracowały wszystkie fundusze emerytalne. Średni wynik w grupie wyniósł +3,1%. Dzięki temu stopa zwrotu liczona od początku roku jest dodatnia i wynosi średnio +2,7%.
13.06.2013 10:48
Wynikom funduszy emerytalnych pomogło odbicie na warszawskim parkiecie. Maj okazał się pierwszym miesiącem w tym roku, kiedy zyskiwał indeks szerokiego rynku. WIG wzrósł o +8,3%, odrabiając straty z pierwszych czterech miesięcy. Wsparciem dla polskiego rynku akcji są rekordowo niskie stopy procentowe i prawdopodobny dołek w polskiej gospodarce. Najlepiej zachowywał się indeks mWIG40, skupiający spółki o średniej kapitalizacji, który zyskał +10,3%. Indeks małych spółek – sWIG80, urósł o +9,6%, zaś blue chipy notowane w ramach indeksu WIG20, zyskały średnio +7,2%. Pogorszyła się natomiast sytuacja na rynku polskich papierów skarbowych. Po dwóch miesiącach zwyżek, w maju indeks obligacji skarbowych – IROS stracił -0,9%. Najsłabiej zachowały się papiery o długim terminie do wykupu - IROS-10, grupujący papiery o 10-letnim terminie wykupu stracił -2,1%. Nieco mniejszy spadek zanotował indeks 5-latek (-1,1%), zaś stopa zwrotu IROS-2 oscylowała w okolicach zera.
Dobra koniunktura na rynku akcji wyraźnie pomogła funduszom emerytalnym. Wszystkie 14 OFE zdołało pobić benchmark (30% WIG oraz 70% IROS), który zyskał w minionym miesiącu +1,7%. Aż 7 rozwiązań zyskało powyżej +3%. Najlepiej wypadły: Nordea OFE (+3,6%), OFE PZU "Złota Jesień" (+3,5%) i Pekao OFE (+3,5%). Różnica między najlepszym a najsłabszym funduszem w grupie wyniosła 1,1 pkt. proc.
Komentarz do rankingu
Od 10 miesięcy niezmiennym liderem rankingu, opartego na wskaźniku information ratio, jest Nordea OFE. Fundusz notuje bardzo dobre stopy zwrotu zarówno w horyzoncie 12-miesięcznym (+18,4%), jak i 3 letnim (+24,9%). W czołówce utrzymują się także Allianz Polska OFE i Amplico OFE.
W ostatnim miesiącu swoją krótkoterminową ocenę z 3a na 2a poprawił ING OFE. Lepsza nota wynikała z dwóch czynników: ograniczenia ryzyka i lepszych wyników funduszu. W 3-letnim horyzoncie ING OFE, od 10 miesięcy, utrzymuje ocenę 2a. Wzrost noty rankingowej, w ubiegłym miesiącu, odnotował także PKO BP Bankowy OFE. Fundusz poprawił swoją 36-miesięczną ocenę do 2a, głównie dzięki lepszym wynikom inwestycyjnym. W ciągu 3 lat stopa zwrotu PKO BP Bankowy OFE wynosi +21,9%, co stanowi 5 wynik w grupie.
Spadek ocen w perspektywie rocznej i 3-letniej odnotowała natomiast Aviva OFE (do 3a). Mimo, iż fundusz należy do jednych z najbezpieczniejszych rozwiązań na rynku, zwiększyło się jego ryzyko. Pogorszyły się natomiast wyniki, co skutkowało obniżeniem oceny rankingowej.
Zespół Analiz Online
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31460/2013-06-04_fe_rankingi.pdf )