Ranking krajów, które oferują najlepsze warunki zatrudnienia

W jakich państwach najlepiej szukać pracy?

Ranking krajów, które oferują najlepsze warunki zatrudnienia

Na dalszych miejscach w rankingu Bloomberga uplasowała się Francja oraz Islandia. W pierwszej 10. znalazły się tylko trzy kraje nieeuropejskie, są to: USA, Nowa Zelandia i Izrael. Dopiero na 9. pozycji uplasowała się, słynąca dotąd z bardzo przyjaznego rynku pracy, Wielka Brytania. Dotychczas kraj ten przyjmował największą grupę imigrantów zarobkowych, z czego poważny procent stanowili Polacy. Atmosferę w dużym stopniu zepsuły oskarżenia brytyjskiego rządu, jakoby obcokrajowcy w zbyt dużym stopniu obciążali system zasiłków. Do tego doszedł również niezakończony wciąż konflikt z Komisją Europejską.

Jak na tle innych krajów wypada Polska? Niestety wylądowała w ogonie zestawienia, na czwartej pozycji od końca. Gorzej spośród badanych krajów wypadły tylko Czechy, Węgry oraz Meksyk. Nasz kraj otrzymał zaledwie 48,4 pkt. Słaba ocena jest skutkiem przede wszystkim niskich wynagrodzeń i słabej produktywności. PKB na jednego mieszkańca to tylko 24,9 tys. USD.

Polski rynek pracy, pomimo bezrobocia i sporych kosztów zatrudnienia, staje się coraz bardziej atrakcyjny dla pracowników ze wschodu. Według danych Ukraińskiego Banku Narodowego, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", rośnie liczba transferów z Polski na Ukrainę. Oznacza to, że ukraińscy pracownicy zatrudnieni w Polsce, wysyłają coraz więcej pieniędzy do swoich rodzin. Z danych Eurostatu z kolei wynika, że w roku 2011 obcokrajowcy przelali z Polski do swoich krajów 59 mln euro, głównie poza sferę UE.

Niespodzianką w rankingu jest pozycja naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy uplasowały się dopiero na miejscu 27. Najsilniejsza europejska gospodarka otrzymała jedynie 53 pkt. Wyżej oceniany jest rynek pracy w Grecji, Hiszpanii czy Portugalii, czyli w państwach w największym stopniu objętych kryzysem gospodarczym, z których wiele osób wyjeżdża, poszukując pracy za granicą.

Według analityków Bloomberga najlepiej szukać pracy tam, gdzie są stosunkowo wysokie zarobki i nie trzeba dużo dopłacać do opieki zdrowotnej i emerytury. Układając ranking, jego autorzy nie uwzględnili obecnej sytuacji makroekonomicznej, regulacji prawnych dotyczących rynku pracy i poziomu bezrobocia. Brano za to pod uwagę produktywność, aktywność zawodową, udział osób z wyższym wykształceniem w ogólnej liczbie osób wykształconych oraz wydatki na nierefundowaną opiekę medyczną.

MA,WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)