RCB o sytuacji na Ukrainie w związku z grypą (komunikat)
...
01.11.2009 | aktual.: 02.11.2009 07:00
01.11. Warszawa - Komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczący sytuacji na Ukrainie w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań grypopodobnych:
Premier Ukrainy Julia Timoszenko poinformowała, że aktualnie na Ukrainie zarejestrowano 187 tysięcy przypadków zachorowań na grypę i na chwilę obecną 14 z nich to A/H1N1. Przypomniała również, że na Ukrainie został wprowadzony podwyższony stan zagrożenia epidemiologicznego. W związku z tym na okres trzech tygodni zamknięto wszystkie szkoły, zabroniono przeprowadzania masowych imprez, wprowadzono ostry reżim związany z noszeniem masek oraz wzmocniono reżim przeciwepidemiczny na lotniskach, granicach, w metrze i na dworcach kolejowych. Stworzono także całodobowy sztab operacyjny przy MSZ Ukrainy w związku z epidemią grypy pod kierownictwem Wiceministra Spraw Zagranicznych Aleksandra Kupcziszina.
Od chwili ogłoszenia przez ukraińskie służby sanitarne pierwszych danych na temat zwiększonej zachorowalności, polscy eksperci są w stałym kontakcie ze stroną ukraińską. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja w województwach podkarpackim i lubelskim. Z informacji wojewódzkich i granicznych inspektorów sanitarnych w województwie lubelskim i podkarpackim wynika, że w obu województwach nie odnotowano nietypowego wzrostu liczby zachorowań grypopodobnych.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa utrzymuje stały kontakt z krajowym konsultantem ds. zdrowia publicznego, punktem kontaktowym WHO w Polsce, Centrum Operacyjnym MSZ oraz wojewódzkimi wydziałami bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Ponadto RCB zbiera informacje z wojewódzkich wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w zakresie możliwości udzielenia pomocy Ukrainie oraz raporty sytuacyjne województw na temat zagrożenia epidemią grypy A/H1N1.
Ukraina wystąpiła z prośbą o pomoc międzynarodową dotyczącą przekazania m.in.: szczepionek przeciwko wirusowi grypy A/H1N1v dla grup najbardziej zagrożonych zachorowaniem (pracownicy służby zdrowia, kobiety w ciąży, dzieci powyżej 6. miesiąca życia, cukrzycy, astmatycy, studenci medycyny, żołnierze i inne służby) w łącznej liczbie 15.300.000 dawek; aparatury do mechanicznej wentylacji i respiratorów używanych w transporcie; leków, witamin, środków dezynfekujących oraz masek i rękawic ochronnych; testów metodą PCR, wyposażenia laboratoriów wirusologicznych.
Trwa szacowanie zakresu pomocy rzeczowej, która mogłaby być udzielona Ukrainie. Sprawdzane są zasoby na poziomie centralnym, wojewódzkim i organizacji pozarządowy. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono, że na obecnym etapie najbardziej efektywne byłoby wsparcie w zakresie diagnostyki laboratoryjnej. W związku z powyższym za pośrednictwem MSZ przekazano stronie ukraińskiej propozycję udzielenia pomocy w zakresie diagnostyki laboratoryjnej przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach.
Zgodnie z informacją Kierownika Konsulatu Generalnego RP we Lwowie z dnia 1 listopada br. pierwsze transporty z polską pomocą docierają do Lwowa. Kraków wysłał na Ukrainę respirator, 2 tys. sztuk masek ochronnych, 70 kompletów ubrań ochronnych, 1 tys. rękawic, 80 sztuk leku tamilu. Z Wrocławia przekazano 10 tys. masek ochronnych oraz leki przeciwgrypowe. Konsulat RP we Lwowie aktywnie uczestniczy w pracach Sztabu Kryzysowego, w części zajmującej się koordynacją pomocy. Ponadto pozostaje w stałym kontakcie ze Strażą Graniczną, by na bieżąco przekazywać informacje o transportach z pomocą.
Na 2 listopada br. o godz. 11:00 w RCB zaplanowana została telekonferencja z udziałem Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Komendanta Głównego Straży Granicznej i Dyrektora RCB z wojewodami, dyrektorami wojewódzkich wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi z województw podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego i właściwymi terytorialnie komendantami oddziałów Straży Granicznej. Telekonferencja poświęcona będzie omówieniu bieżących działań związanych z sytuacją epidemiologiczną na Ukrainie.
Ponadto 2 listopada br. na godzinę 14.30 w Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ura/