Trwa ładowanie...

Rekordowy bitcoin znalazł naśladowców

W ostatnich tygodniach bitcoin rozpala zmysły inwestorów. Kurs tej alternatywnej, istniejącej tylko w internecie kryptowaluty sięgnął 3550 zł (ponad 1100 dolarów). Na polskiej giełdzie jedynie akcje LPP kosztują więcej. Sukces bitcoina spowodował, że powstało już kilkadziesiąt innych rozwiązań.

Rekordowy bitcoin znalazł naśladowcówŹródło: WP.PL / internet
d28c6jx
d28c6jx

Kiedy bitcoiny (w skrócie BTC) pojawiły się w 2010 roku, waluta ta miała bardzo niską wartość, w okolicy 5 dolarów. Szybko wzrosła ona do 25 dolarów, co pozwoliło zarobić niektórym spekulantom. Jednak chwilę potem ponownie spadła do swojej początkowej ceny. Od tamtej pory wartość bitcoinów rosła stopniowo i powoli. Do czasu.

Na początku roku kurs tej waluty oscylował wokół 13 dolarów. W kwietniu sięgnęła już 238 dolarów, ale do listopada jej kurs nie przekroczył więcej tej wartości. Za taką sytuację odpowiada z jednej strony zainteresowanie inwestorów na Wall Street, a z drugiej wsparcie rządów takich krajów jak Kanada, Niemcy czy Holandia.

Największy wpływ na kurs waluty mają jednak Chiny. 14 października wyszukiwarka Baidu, czyli najczęściej odwiedzana w Chinach strona internetowa (piąta na świecie) umożliwiła płacenie za usługi właśnie bitcoinami. Jednocześnie wspomnieć należy o polityce chińskiego rządu, który wzywa do de-amerykanizacji świata.

To wszystko spowodowało, że od tego momentu kurs kryptowaluty wystrzelił i obecnie kształtuje się na poziomie 1160 dolarów. Wcześniej 29 listopada kurs osiągnął na giełdzie Mt.Gox nawet poziom 1242 dolarów i przebił cenę złota za uncję, która w tym momencie wyniosła 1241,98 dolarów.

(fot. zrzut ekranu / blockcharts.info)
Źródło: (fot. zrzut ekranu / blockcharts.info)

Zainteresowanie bitcoinem spowodowało, że bardzo szybko znalazł on naśladowców. Na całym świecie powstało już ponad 60 alternatywnych walut. Tak jak bitcoin większość tych walut jest "wydobywana" przez komputery, które rozwiązują trudne problemy matematyczne. Nie istnieją one oczywiście w postaci fizycznej, a jedynie jako pliki w sieci. Jako że są oparte na protokole peer-to-peer, żaden jeden komputer ich nie kontroluje. Raczej to sieć śledzi wszystkie transakcje przeprowadzone z ich wykorzystaniem (tylko ID komputerowego portfela, nic więcej).

d28c6jx

Poniżej przedstawiamy kilka walut, które warto rozważyć jako alternatywę dla bitcoina.

Litecoin

Skrót: LTC
Data powstania: 2011
Wartość kapitalizacji: ok. 1 mld dolarów

Technicznie litecoin jest niemal identyczny jak jego starszy brat. Również jest tworzony i przekazywany bez udziału centralnego emitenta. Jednak od bitcoina różni się trzema podstawowymi cechami. Pierwszą z nich jest to, że każdy nowy blok wydobywany jest raz na 2,5 minuty, podczas gdy w przypadku bitcoina jest to 10 minut. Według twórców pozwala to szybsze potwierdzenie transakcji.

d28c6jx

Po drugie, sieć litecoin wyprodukuje 84 miliony litecoinów, tj. czterokrotnie więcej, niż ma to miejsce w przypadku sieci Bitcoin (21 milionów).

Trzecia różnica to zastosowanie szyfrowania. Litecoin opiera się na Scrypt jako matematycznym dowodzie (proof of work) wykonywanych działań. Stworzenie koparek FPGA i ASIC, wykorzystujących Scrypt, wydaje się o wiele trudniejsze, niż układów korzystających z SHA-256 na potrzeby sieci Bitcoin, oraz kosztowniejsze z powodu konieczności zastosowania szybkich pamięci. Ponadto wydajność ew. układów nie powinna się znacząco różnić od obecnie wykorzystywanych GPU (procesorów graficznych), ponieważ największy wpływ na wydajność obliczeń Scrypt ma szybkość pamięci.

Każdy Litecoin dzieli się na 100 milionów jednostek z dokładnością do ósmego miejsca po przecinku. Wydobyto już 23,45 mln sztuk LTC.

d28c6jx

29 listopada wartość jednego litecoina wynosiła ok. 42 dolarów. Kapitalizacja wynosi ok. 1 mld dolarów, a jeszcze 7 listopada było to ledwie 100 milionów. 18 listopada po raz pierwszy przekroczyła 200 milionów dolarów. Wówczas litecoin kosztował 5,60 dolarów.

Peercoin

Skrót: PPC
Data powstania: 2012
Wartość kapitalizacji: 93 mln dolarów

Jak zapewniają sami twórcy na swojej stronie internetowej, peercoin jest walutą bardziej bezpieczną niż inne kryptowaluty, a zastosowany algorytm wydobycia wymaga wykorzystania zdecydowanie mniejszej ilości energii.

d28c6jx

Waluta ta powstała w sierpniu 2012 roku, a jej twórcą był Sunny King, który odpowiedzialny jest za powstanie również primecoina. W odróżnieniu od wielu innych, peercoin nie ma górnej granicy wytworzenia "monety". W założeniu ma jednak osiągnąć roczny wzrost cen na poziomie 1 proc.

Kurs peercoina wynosi 29 listopada ok. 4,51 dolara. Wydobyto już 20,8 milionów PPC.

d28c6jx

Skrót: NMC
Data powstania: 18 kwietnia 2011
Wartość kapitalizacji: 91 mln dolarów

Podobnie jak poprzednie waluty, również i namecoin jest oparty o mechanizmy bitcoina. Mimo iż można go wykorzystać jako środek płatniczy, jego głównym wykorzystaniem jest użycie jako zdecentralizowany DNS (pol. „system nazw domenowych”). Zarządza domeną .bit, która nie jest uwzględniona przez ICANN (Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów), instytucję odpowiedzialną obecnie za przyznawanie nazw domen internetowych.

Wydobyto 7,4 mln sztuk NMC, a docelowo ma ich być 21 milionów. Za jedną trzeba było 29 listopada zapłacić ok. 12,4 dolara.

d28c6jx

System ten zaliczył 15 października 2013 roku małą wpadkę. Błąd w protokole spowodował, iż dowolny użytkownik mógł ukraść domenę od dowolnego innego użytkownika sieci namecoin. Sprawa została jednak szybko naprawiona.

Infinitecoin

Skrót: IFC
Data powstania: 2013
Wartość kapitalizacji: 6,6 mln dolarów

Ciekawą walutą alternatywną jest infinitecoin. Nowy blok wydobywany jest raz na 30 sekund, a każdy z nich to 524288 monet. Co miesiąc liczba bloków zmniejszana jest o połowę. Jednocześnie co godzinę algorytm dostosowuje poziom trudności problemów matematycznych.

Jeszcze 19 listopada kapitalizacja nie przekraczała 110 tys. dolarów. 10 dni później jest 60 razy wyższa.

Wydobyto już ponad 90 miliardów IFC.

Primecoin

Skrót: XPM
Data powstania: lipiec 2013
Wartość kapitalizacji: 22,5 mln dolarów

Mechanizm, na którym oparty jest system wydobycia primecoinów, polega na wyszukiwaniu łańcuchów liczb pierwszych (ang. prime numbers). Na minutę wydobywany jest jeden nowy blok. Trudność problemów matematycznych do rozwiązania przez komputery dostosowywana jest co jeden blok.

W porównaniu do bitcoina, którego powstanie jedynie 21 milionów, liczba primecoinów określona jest przez wzór: 999 podzielone przez kwadrat poziomu trudności . Cena? Obecny kurs to niecałe 7 dolarów.

Feathercoin

Skrót: FTC
Data powstania: 16 kwietnia 2013
Wartość kapitalizacji: 22,7 mln dolarów

W oparciu o litecoina (który jest oparty o bitcoina z kolei) powstała nowa kryptowaluta - Feathercoin. Aby utrzymać stałą liczbę generowanych bloków (1 co 2,5 minuty), poziom trudności dostosowywany jest raz na 504 bloki.

Jeśliby komuś jeszcze było mało alternatywnych kryptowalut, zawsze może skorzystać z takich rozwiązań, jak AndroidsTokens, AlphaCoin, AmericanCoin, AnonCoin, Argentum, AsicCoin, BBQCoin, BitCar, ByteCoin, BitGem, BottleCaps, CryptoBuck, CryptogenicBullion, CopperLark, Cosmoscoin, CHNCoin, ColossusCoin, CopperBars, CraftCoin, CasinoCoin...

d28c6jx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28c6jx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj