Trwa ładowanie...
d2tomko

Resort środowiska podpisał umowę na sprzedaż uprawnień CO2 z EEX

03.09. Warszawa (PAP) - Minister środowiska Marcin Korolec podpisał umowę z niemiecką giełdą gazu i energii EEX w sprawie tymczasowej sprzedaży na tym parkiecie polskich pozwoleń...

d2tomko
d2tomko

03.09. Warszawa (PAP) - Minister środowiska Marcin Korolec podpisał umowę z niemiecką giełdą gazu i energii EEX w sprawie tymczasowej sprzedaży na tym parkiecie polskich pozwoleń na emisję CO2 - poinformował resort. Polska do końca 2013 roku sprzeda ponad 51 mln uprawnień.

Ministerstwo poinformowało na swojej stronie internetowej, że uprawnienia będą sprzedawane poprzez Wspólnotową Platformę Aukcyjną prowadzoną przez EEX.

Aukcje polskich uprawnień do emisji będą prowadzone niezależnie od aukcji prowadzonych przez EEX w imieniu Komisji Europejskiej i 24 państw członkowskich. Ministerstwo podało, że aukcje będą odbywać się co tydzień, w poniedziałki, w godzinach od 13 do 15. Rozpoczną się 16 września i potrwają do 16 grudnia.

"Aby spełnić formalne wymogi uczestnictwa w aukcjach, Polska wyznaczyła Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) jako prowadzącego aukcje, który w imieniu Polski będzie sprzedawał uprawnienia do emisji na aukcjach. Giełda EEX zaakceptowała i zatwierdziła KOBIZE jako prowadzącego aukcje" - dodano.

d2tomko

KOBIZE na swojej stronie internetowej poinformowało, że wolumen sprzedaży na każdej aukcji wyniesie ok. 3660 tys. uprawnień EUA (European Union Allowances). Oznacza to, że w ramach 14 sesji aukcji w tym roku, Polska sprzeda 51 mln 249 tys. 500 uprawnień EUA.

Resort przypomniał, że sprzedaż polskich uprawnień na Wspólnotowej Platformie Aukcyjnej będzie odbywać się do czasu wyłonienia krajowej platformy aukcyjnej. W tej chwili trwają prace nad nowymi przepisami prawnymi w tej sprawie.

Polska ma ok. 630 mln uprawnień do emisji CO2 do sprzedaży na aukcjach w latach 2013-2020 w ramach systemu EU-ETS. Przydział uprawnień dla całej Unii na 2013 r. to nieco poniżej 2 mld.

Aktualne ceny uprawnień EUA są bardzo niskie i wynoszą ponad 4 euro za emisję jednej tony CO2.

Z polskich firm na giełdzie uprawnień CO2 w ramach EEX obecny jest już Dom Maklerski Consus, traderzy energii elektrycznej Duon i Fiten PKN Orlen oraz spółki dużych producentów energii: Energa Obrót, PGNiG Energia, PGNiG Sales & Trading GmbH, PGE Trading GmbH, Tauron Polska Energia. (PAP)

mick/ pad/ ana/

d2tomko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tomko