Trwa ładowanie...

Rewolucja w podatkach. Soboń: będzie kalkulator

Ryczałt, liniówka, czy skala? Przedsiębiorcy chcą mieć narzędzie, dzięki któremu sprawdzą, który sposób opodatkowania, opłaci im się najbardziej. - Mam nadzieję, że kalkulator podatkowy będzie dostępny w tym tygodniu i bardzo chciałbym, by był w czwartek - taki jest plan - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Od 1 lipca stawka PIT spadnie z 17 proc. do 12 proc. Kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł.

Ministerstwo Finansów ma w planach uruchomienie kalkulatorów podatkowych. "Mam nadzieję, że stanie się to w czwartek" - powiedział Artur Soboń, wiceszef resortu finasówMinisterstwo Finansów ma w planach uruchomienie kalkulatorów podatkowych. "Mam nadzieję, że stanie się to w czwartek" - powiedział Artur Soboń, wiceszef resortu finasówŹródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
dsskhwm
dsskhwm

- Chciałbym aby kalkulator podatkowy ruszył wraz z systemem podatkowym, tak aby każdy mógł sobie sprawdzić jak to wygląda, nawet jeżeli on będzie fazowany - wskazał Soboń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Nieuzasadniony przywilej" przedsiębiorców? Minister o składce zdrowotnej

Jak zaznaczył, dzięki rozwiązaniom zastosowanym w kalkulatorze "przedsiębiorca będzie mógł zobaczyć co mu się bardziej opłaca: ryczałt, liniówka, czy skala".

dsskhwm

Kolejne zmiany dla firm. Oto co szykuje rząd

Na początku kwietnia Soboń poinformował, że Ministerstwo Finansów ma w planach uruchomienie kalkulatorów, dzięki którym będzie można sprawdzić "swoją rzeczywistą sytuację, nie tylko jakąś modelową, ale sytuację np. przy zbiegu różnych dochodów".

Powiedział wówczas, że jego zdaniem takie narzędzie powinno być udostępnione np. po zakończeniu prac legislacyjnych nad pakietem zmian podatkowych w Sejmie.

Ministerstwo Finansów pracuje także nad ujednoliceniem podstaw wyliczenia składki zdrowotnej i podatku dla przedsiębiorców – donosi Business Insider. Według resortu pierwszych propozycji można się spodziewać jeszcze w tym roku.

W połowie maja dziennik "Rzeczpospolita" informował, że nawet milion mikroprzedsiębiorców ma od początku przyszłego roku płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Zamiast obecnych 1211,28 zł miesięcznie zapłacą 1398,84 zł, czyli o 187,56 zł więcej.

dsskhwm

Rewolucja podatkowa. Obniżka stawki PIT

To nie koniec planowanych zmian. Nowelizacja ustawy o PIT zakłada, że od 1 lipca stawka PIT spadnie z 17 proc. do 12 proc. Kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł.

Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszyć podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. Ustawa likwiduje także tzw. ulgę dla klasy średniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dsskhwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsskhwm