Trwa ładowanie...
deficyt

Rostowski: deficyt w 2010 r. w wysokości 52,2 mld zł - bezpieczny

Deficyt budżetowy w wysokości 52,5 mld zł w 2010 roku to deficyt bezpieczny, bo nie spowoduje przekroczenia pułapu 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

Share
Rostowski: deficyt w 2010 r. w wysokości 52,2 mld zł - bezpieczny
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d2dco4d

Ponadto deficyt sektora finansów publicznych w 2010 roku nie przekroczy 7 proc. PKB i wzrośnie jedynie o "jakieś 1 proc. PKB, czyli jedynie o kilkanaście mld zł" - mówił szef resortu, prezentując na konferencji prasowej założenia budżetu na przyszły rok.

_ Deficyt budżetu państwa na poziomie 52,2 mld zł to nie jest deficyt moich marzeń, ale jest to naturalny, opóźniony efekt kryzysu _ - zaznaczył Rostowski.

d2dco4d

_ Po pierwsze deficyt ten nie spowoduje przekroczenia drugiego pułapu bezpieczeństwa relacji długu publicznego do PKB, czyli pułapu 55 proc. długu publicznego do PKB w 2010 roku, oczywiście pod warunkiem, że program prywatyzacji, którzy rząd przyjął w sierpniu, będzie zrealizowany na 2009-2010 rok na poziomie 28-29 mld zł dochodów z prywatyzacji _ - wyjaśnił.

Po drugie - zdaniem Rostowskiego - Polska wzmocniła swoją wiarygodność podczas kryzysu, co sprawia, że "możemy bezpiecznie zwiększyć deficyt także na 2010 rok". Widać to - jego zdaniem - po rentowności polskich obligacji.

Ponadto - w opinii ministra - ważniejszy od budżetowego deficyt finansów publicznych, "na który patrzą się rynki", obejmujący także fundusze państwowe i jednostki samorządu terytorialnego, wzrośnie mniej niż średnio w strefie euro (1,2 proc. - PAP).

d2dco4d

Podziel się opinią

Share
d2dco4d
d2dco4d